Maďarský velvyslanec kritizoval "Klausův seminář"
31.05.2010 22:46
Maďarský velvyslanec László Szöke vytkl prezidentu Václavu Klausovi, že zástupci maďarské strany nedostali prostor mezi přednášejícími na semináři o trianonské smlouvě. Seminář o dohodě, která po první světové válce stanovila hranice Maďarska, pořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku a Klaus jej moderoval.
Prezident na kritiku reagoval mimo jiné tak, že ho "trápí a zneklidňuje", co se v poslední době v Maďarsku děje. Uvedl to v souvislosti s přijetím zákona, který má usnadnit Maďarům žijícím v cizině získání maďarského občanství.
ČTĚTE TAKÉ: Všichni Maďaři budou smutnit na výročí Trianonu
Klaus se sešel s velvyslancem Slovenska. Kvůli Maďarům
Szöke popsal své pocity z příspěvků na semináři jako "smutek a rozčarování". "Dříve jsem si nedovedl představit, že v hlavním městě spřátelené České republiky mohou taková prohlášení zaznít," uvedl prostřednictvím překladatele velvyslanec, který po celou dobu seděl mezi publikem. Podle něj na semináři nešlo o výměnu názorů, protože jedna strana měla možnost se vyjádřit, kdežto druhá strana ne. Řekl, že Maďarsko bude i v budoucnu trianonskou smlouvu dodržovat, ačkoliv "tento diktát způsobil mnoha lidem utrpení a smutek". Za své vystoupení sklidil Szöke potlesk části zaplněného sálu.
Klaus reagoval tak, že podle něj je legitimní o těchto věcech hovořit. "To není obviňování Maďarska z něčeho, to je jen výraz našeho strachu," řekl velvyslanci. Také prezidentova slova doprovázel potlesk. Klaus nicméně připustil, že na seminář mohli pozvat maďarského řečníka, pořadatele to prý však nenapadlo.
Do debaty vstoupil i ministr zahraničí Jan Kohout, který rovněž seděl v publiku. Upozornil, že na semináři vystupovali především historikové, a že se tedy odehrával na akademické, nikoliv politické půdě. "Věřím, že se tato otázka nikdy nestane tématem mezistátní politiky," doplnil. Přesto ale zdůraznil, že Česko bude vždy hájit českou státnost, přičemž moderní česká státnost se odvozuje od versailleského mírového systému, jehož součástí je i trianonská smlouva. "Bude-li jim (smlouvám) někdo něco vyčítat, budeme reagovat velmi citlivě," varoval.
Na semináři přednášeli o trianonské smlouvě, jejím vnímání a jejích dopadech dva čeští a jeden slovenský historik, český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal a vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl.
Trianonská smlouva byla uzavřena před devadesáti lety - 4. června 1920. Stanovila hranice maďarského státu jakožto nástupce předválečného Uherska po skončení první světové války. Dohoda byla spojena s velkými územními ztrátami předválečného Uherska. Maďaři považovali smlouvu za nespravedlivou a snažili se o její revizi. Slovenský velvyslanec v Praze Peter Brňo minulý týden uvedl, že nový maďarský zákon je prvním krokem procesu, který může vést k územním požadavkům vůči Slovensku.
Ilustrační foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.