Další slib politiků: Náhrady po volbách ořežeme
02.07.2009 06:30 Původní zpráva
Kauza bytu Bohuslava Sobotky přinutila politiky přemýšlet o vlastních platech. Část poslanců, které on-line deník TÝDEN.CZ oslovil, chce v dalším volebním období změnit systém vyplácení příplatků, které dostávají k platu.
Někteří politici znovu opakují, že by se systém vyplácení finančních bonusů k platu poslanců a senátorů měl změnit. Jde o peníze, které zákonodárci inkasují na pravidelné výlohy, jako je třeba cestovné nebo výdaje na reprezentaci. Bohuslav Sobotka však v médiích přiznal, že všechny příspěvky vyčerpal málokdy, takže mu část zůstávala. A i z těchto si pořídil luxusní bydlení.
Zatímco v Británii politici kvůli zneužívání finančních příspěvků rezignují, v Česku se tím chlubí. V plné míře se to nyní ukázalo na příkladu místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Když nejpopulárnější politik vysvětloval, jak našetřil na svůj sedmimilionový byt, přiznal, že si to mohl dovolit i díky štědrým poslaneckým náhradám.
ČTĚTE TAKÉ: Británie: Brown se připravuje na debakl a plánuje změny
Choť ministryně sledoval porno. Za státní peníze
V zahraničí přitom padají hlavy za maličkosti. Ve Švédsku rezignovala vicepremiérka Mona Sahlinová poté, co se ukázalo, že balík plenek pro své dítě zaplatila z ministerské kreditní karty.
Je to na rezignaci
Politici teď znovu slibují, že se na způsob inkasování náhrad znovu podívají. "Příště zvolený parlament se tím musí zabývat. Poslanecké náhrady by měly být používány k výkonu funkce, ne pro osobní potřebu poslance," říká místopředseda ODS Petr Gandalovič. Jenže jak podotýká šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS), takové snahy na české politické scéně už byly. "Pokusy o zrušení poslaneckých náhrad jsou českým evergreenem. Všechny bohužel skončily v Poslanecké sněmovně. Poslanci by měli mít jeden plat a z něj by měli financovat všechno," myslí si.
ČTĚTE TAKÉ: Na byt jsem uspořil z náhrad, přiznal Sobotka
"Mrzí mě, že mám s Bohuslavem Sobotkou stejné příjmení. Lidé mě zastavují a ptají se, jak to je s těmi pěti miliony. Zneužití poslaneckých náhrad by se mělo řešit abdikací," dodává šéf Senátu ke kauze svého jmenovce z ČSSD.
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nyní nazrál čas na revizi systému poslaneckých náhrad. Přiznává však, že ani změnou zákona nejde ošetřit všechno. Když například Bohuslav Sobotka inkasoval do dubna letošního roku příspěvek na bydlení pro mimopražské a i s rodinou už bydlel v Praze. "To není věc zákona, ale osobní odpovědnost poslance vůči systému," řekl Filip.
ČTĚTE TAKÉ: Šetřivější než Gross: Sobotka v politice uspořil 5 milionů
Majetkový striptýz: co Sobotka veřejně přiznával
Sobotka se hájí: Na byt jsem si naspořil
Sobotka vs. Týden: otázky kolem milionového bytu
Kdo chce zneužívat, cestu si najde
V ČSSD to vidí jinak. Lidový dům v tiskové zprávě uvedl, že náhrady jsou součást platu a není možné odlišit jednotlivé výdaje a zdroj případných úspor. "Pokud je nám známo, žádný ústavní činitel z žádné politické strany neinformoval veřejnost o tom, že by vedl samostatné účetnictví týkající se využití paušálních poslaneckých náhrad," uvedl vedoucí PR oddělení ČSSD Petr Dimun. "Žádný ústavní činitel také v uplynulých letech nevrátil nevyužitou část poslaneckých náhrad zpět do státního rozpočtu," dodal.
Místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová je však ke slibům svých kolegů skeptická. I kdyby se systém vyplácení náhrad změnil - například tak, že by se část peněz vyplácela proti účtence - zneužívání náhrad podle ní stejně nikdo nezabrání. "Obejít se dá všechno. Akorát to bude sofistikovanější. Kdo chce zneužívat, bude. Nedělám si iluze," míní poslankyně.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.