Politici: Schwippel zneužívá náhrady. Ať vrátí peníze
07.10.2009 08:30 Exkluzivně
Je to další důkaz, jak politici zneužívají rozbujelý systém náhrad. On-line deník TÝDEN.CZ zjistil, že nezařazený poslanec Jan Schwippel čerpal příspěvek na bydlení pro mimopražské zákonodárce, ačkoliv v hlavním městě vlastní byt. V něm ovšem nechává přespávat neteř, sám si od sněmovní kanceláře nechává platit jiný.
Špičky parlamentních stran Schwippelovo chování kritizují a vyzývají jej, ať peníze vrátí. "Když shazoval vládu, odůvodňoval to pan kolega Schwippel především etickými pohnutkami," připomíná šéf lidovců Cyril Svoboda.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
Schwippel: Inspekce měla zařídit, abych nehlasoval
A dodává: "Způsobil tím tehdy ještě větší škodu než nynější kauzou s bytem, ale bez následků. Nepochybně mi proto jeho současné chování vadí. Neměl by hrát dvojí hru," míní Svoboda.
Peníze by měl vrátit
Ještě ostřejší slova zvolil předseda Strany zelených Ondřej Liška. "Je nemorální, aby člověk, jenž vlastní nemovitost k bydlení, pobíral tyto náhrady. Měl by peníze vrátit," tvrdí rezolutně Liška.
A od Schwippelova přístupu se distancuje i vedení občanských demokratů, do jejichž poslaneckého klubu nyní nezařazený zákonodárce původně patřil.
"Není to etické. Ještě bych pochopil, kdyby tam sám občas přespával, ale pokud ho pronajímá nebo propůjčuje dále, tak to do slušné politiky nepatří," obouvá se do bývalého kolegy místopředseda ODS David Vodrážka.
ČTĚTE TAKÉ: Upíři ze středních Čech. Jak poslanci sají ze státního
Jediným, komu přístup Schwippela nevadí, jsou komunisté. "Podle předpisu mají nárok na náhrady poslanci, kteří nemají v Praze trvalé bydliště. Jedná se často dlouho do noci, není proto nic nemorálního, ani nezákonného, že mají mít v Praze zázemí," argumentuje šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Komunisté by na zavedené praxi nic neměnili. Důvod je nasnadě: mezi "hříšníky", kteří bez uzardění inkasují náhrady na bydlení, ačkoliv mají trvalou adresu na dohled Prahy, jsou totiž i tři jejich ovečky - poslanec Grospič a poslankyně Vostrá a Fialová. A Grospič a Vostrá bydlí v partajní ubytovně komunistů.
Sám Schwippel na kritiku v pondělí nereagoval. Nezvedl telefon a neodpověděl ani na SMS zprávu. Dříve však připustil, že holešovický byt obývá jeho neteř a že na pobírání náhrad nevidí nic špatného.
"V Holešovicích nebydlím, byt je obýván někým jiným. Nájem jde na byt, který mi nabídla sněmovní kancelář. Odkazuji vás s dalšími dotazy na ni," odbyl redaktory on-line deníku TÝDEN.CZ.
Náhrady upravíme... ale kdy a jak?
Politické strany se shodují, že by nejnovější případ zneužívání poslaneckých náhrad rády vztáhly na komplexní změnu systému.
"Diskuze o náhradách vždy divoce vytryskly a pak končily jako pára nad hrncem. ČSSD již představila protikorupční balíček. A témata jako zdaňování náhrad, střet zájmů a regulace lobbingu by si měla najít místo i v legislativním plánu poslaneckého klubu," slibuje jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Jenže realita je trochu odlišná. Senát v pondělí vrátil poslancům návrh, podle něhož by se náhrady zákonodárců měly nově danit. A sněmovna nyní váhá, zda přistoupit na senátní verzi a zdanění náhrad zrušit, nerbo trvat na původním znění.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci přehazují danění náhrad na vládu
"Čichám v tom nějakou záludnost a kulišárnu. Zelení navrhovali několik iniciativ, jak tyto paplášské výhrady omezit, ale neúspěšně. Nyní se bojím, že nějakým trikem se zase podařilo, aby zdanění neprošlo," věští Liška.
Foto: Robert Sedmík, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.