Upíři ze středních Čech. Jak poslanci sají ze státního
05.10.2009 11:30 Původní zpráva
Čeští poslanci se nenechají hospodářskou krizí nijak omezovat. Ani propad ekonomiky je nepřiměl, aby razantněji přiškrtili své výdaje. Vyplývá to z detailního přehledu čerpání benefitů, na něž mají zákonodárci ze své funkce měsíčně nárok. Materiál, jehož obsah má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, zároveň odhaluje další finty, jimiž přihrávají peníze do stranických kas nebo spřízněným osobám.
Z Holešovic to za běžného provozu trvá autem do sídla sněmovny na Malé Straně slabou čtvrthodinku. Nenápadná, kdysi dělnická čtvrť na levém břehu Vltavy nabízí mimopražským zákonodárcům dokonalé útočiště pro přespání v hlavním městě.
Z katastru nemovitostí lze vyčíst, že byt zde vlastní třeba nezařazený poslanec Jan Schwippel, bývalý člen ODS, který svým hlasem výrazně přispěl k pádu vlády Mirka Topolánka.
ČTĚTE TAKÉ: Exrebel Schwippel: Do sněmovny už kandidovat nebudu
Schwippel odstřelil vládu. ODS v Zadní Třebani ho chválí
Ani vlastní byt v Praze, ani trvalé bydliště v Zadní Třebani - pouhých třicet kilometrů od centra hlavního města - však Schwippelovi nebrání, aby v plné výši čerpal náhrady na bydlení pro mimopražské poslance. Daňového poplatníka tak stojí Schwippelův poslanecký byt rovných 17 tisíc korun na náhradách za bydlení.
On-line deník TÝDEN.CZ ho minulou středu konfrontoval s dotazem, zda si sedmnáctitisícové nájemné od sněmovní kanceláře nechává poukázat právě na holešovický byt. "Nevím, nevím, na jaký byt to jde. Jestli na můj? Bez komentáře," opakoval zaskočený Schwippel.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci přijdou nejvýš o 22 tisíc, spočítal TÝDEN.CZ
A teprve až s několikahodinovou pauzou si vzpomněl, že má pronajatý ještě jeden poslanecký byt. "Je menší, nabídla mi ho kancelář sněmovny. Ve zbylých otázkách vás odkazuji na ni," reagoval později v SMS zprávě.
Ani korunu nazbyt
Schwippel ale zdaleka není jediný zákonodárce, u něhož čerpání náhrad na bydlení budí rozpaky. Takřka na dohled má hlavní město celá řada dalších poslanců, kteří žijí v těsném okolí hranic Prahy: Jiřina Fialová (KSČM), Richard Dolejš, Lenka Mazuchová, Milan Urban (všichni ČSSD) či Petr Tluchoř a Aleš Rádl (oba ODS).
Například Mazuchová jako místostarostka Unhoště urazí cestou do poslanecké lavice jen dvacet kilometrů, veřejnou dopravou by tuto vzdálenost překonala zhruba za půl hodiny. Přesto si řekla o zprostředkování pronájmu. "Žádala jsem o možnost ubytování, i když nejsem z velké dálky. Někdy totiž nastane situace, kdy musím v Praze zůstat,“ říká Mazuchová.
ČTĚTE TAKÉ: MHD poslanci neplatí. Ti z Prahy dostanou 23 tisíc navrch
Sexy ČSSD. Má dva návrhy, jak sáhnout na náhrady
Předvolební slib ODS: Snížíme platy politikům
Kancelář sněmovny jí vyšla vstříc. Nájem garsonky v atraktivní lokalitě na Malé Straně vyjde kasu úřadu rovněž na maximální možnou sumu: přesně 17 tisíc korun měsíčně.
Ještě loni, když se zasazovala o zrušení placených modrých zón v Praze, přitom Mazuchová tvrdila, že do práce dojíždí. Tedy, že se denně vrací domů do Unhoště. "Denně ne, tak dvakrát do týdne tu musím přespat,“ ospravedlňuje se nyní poslankyně.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.