Popáté a možná naposled vystoupil prezident Václav Klaus s novoročním projevem. Upozornil v něm na rizika, která Česku přináší vstup do schengenského prostoru i současné zdražování, zároveň ale Čechy ujistil, že se zemi vede lépe než kdy dřív.
Klaus připomněl důležitá „osmičková" data z historie moderního českého státu. Nejvíce času věnoval roku 1918, kdy se u nás zrodila demokracie a vztah k zemi. Vztah k zemi by si Češi měli připomínat především v době, kdy se země stále více otevírá, připomněl prezident svůj skeptický postoj k evropské integraci.
Celý projev si můžete přečíst zde.
Rok 1948 a následující léta vlády jedné strany si podle Klause zaslouží jistou shovívavost. „Při jejich hodnocení ale nevystačíme s líbivými proklamacemi, které někteří dnes tak snadno zastávají, protože je to už nic nestojí," rýpl si prezident do těch, kdo zastávají jednoznačně antikomunistické postoje.
Buďme letos aktivní
Prezident také národu sdělil, že podle něj se dnes máme lépe než kdy dřív. „...to si řekněme nahlas a s jistou odvahou - přes nemalou řadu osobních i společenských problémů, které kolem sebe každý z nás vidíme a cítíme, dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili," řekl.
Důkazem tohoto stavu je podle něj nejen to, že se Češi cítí bezpečně, a proto si berou hypotéky, ale i to, že ani při otevření hranici neodcházejí do ciziny - a naopak Česko láká příchozí zvenčí. Klaus také připomněl, že se česká ekonomika během uplynulých patnácti let významně přiblížila těm západoevropským. „Před pouhými patnácti lety, jsme ekonomicky dosahovali jen o kousek více než poloviny úrovně nejvyspělejších západoevropských zemí, zatímco dnes jsou to už téměř tři čtvrtiny. Je to malé zlepšení?" ptal se sugestivně.
Zároveň do nadcházejícího osmičkového roku popřál prezident Čechům hodně aktivity, která by se měla projevit jak v zájmu o věci veřejné, tak i osobní. Připomněl jim, že právě oni - a nikoli stát - by se měli starat o své rodiče i o děti. „Zamysleme se, zda zajišťováním materiálního blahobytu dětí nezakrýváme nedostatek času, péče a lásky, kterou bychom jim měli dávat," apeloval.
Pozor na Schengen a biopaliva
Kromě optimistických slov si ale prezident neodpustil i několik varování. Podle něj je třeba, aby se Česko připravilo na rizika, která může přinést vstup do schengenského prostoru. „Nebo se nám připomenou sama a nečekaně," varoval.
Klaus kritizoval i růst cen energií, k němuž prý přispívají regulace ze strany našeho státu i zahraničí. Svou nechuť k biopalivům vyjádřil prezident upozorněním na to, že na ceny potravin tlačí právě podpora obnovitelných zdrojů energie. „Zkusme se i v těchto věcech chovat rozumně a nedělejme žádná zbrklá řešení," doporučil mnohoznačně.
Chci přispět k optimistické budoucnosti
Na závěr projevu ale prezident znovu zopakoval, že vidí budoucnost země optimisticky - máme prý „všechny předpoklady" k tomu, aby se země úspěšně vyvíjela i dál. „Chtěl bych Vás ubezpečit, že za sebe pro to udělám všechno, co bude v mých silách," nabídl prezident své služby i na dalších pět let.
Už osmého února totiž začnou poslanci a senátoři vybírat prezidenta, který by se měl funkce ujmout v březnu. Proti Klausovi se v prvním kole postaví kandidát Strany zelených Jan Švejnar, který má i podporu sociální demokracie.
Foto: ČTK