Podezření
Matka exšéfa dopravního podniku koupila neprůhledně vilu
25.01.2012 10:09 Aktualizováno 25.01. 11:00
Protikorupční policie, která prověřuje podezření, že z pražského dopravního podniku (DPP) byly vyvedeny desítky milionů korun, se začala zabývat finančními operacemi spojenými s rodinou dlouholetého šéfa DPP Martina Dvořáka. Jde o transakce jeho matky za nejméně 60 milionů korun, píše server Aktuálně.cz. V nich figurovala i advokátní kancelář Šachta & Partners. Dvořákova matka Marie Nováková stejně jako advokáti ze Šachta & Partners jakékoli souvislosti odmítá.
Na netransparentní obchody Dvořákovy matky upozornily i Hospodářské noviny. Média připomněla, že kancelář Šachta & Partners zastupuje také lobbistu Ivo Rittiga, který podle dokumentů Nadačního fondu proti korupci inkasoval provize z podezřelých zakázek pražského dopravního podniku.
Hospodářské noviny napsaly, že Nováková získala neprůhledným způsobem vilu v pražských Dejvicích. Koupila ji na podzim roku 2010 přes firmu Future Earnings s kyperskými vlastníky, kterou zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners. Za jakou cenu vilu koupila, nejde podle HN dohledat. Dům je totiž psaný na Future Earnings a tu Nováková získala za 200 tisíc korun. Tvrdí však, že to nebyla konečná cena a že peníze za dům zatím splácí. Nemovitost v luxusní vilové čtvrti Hanspaulka přitom získala od anonymního kyperského holdingu Cheerlade, který podle Aktuálně.cz sídlí na stejné adrese jako jedna z tamních Rittigových firem.
Anonymní holdingy ze zámoří se stejným advokátem z kanceláře Šachta & Partners v zádech pomáhaly Marii Novákové podle Aktuálně.cz i s další investicí, nákupem vily na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun, kterou pravidelně využívá i Martin Dvořák. Nováková kvůli investici do této nemovitosti uzavřela před třemi lety rámcovou smlouvu o úvěru, kterou získala přístup k 1,5 milionu eur. Peníze jí podle smlouvy půjčuje společnost Unitex International Capital z Hongkongu, za niž opět jedná David Michal ze Šachta & Partners.
Kolik peněz nakonec Nováková z úvěru čerpala a kolik splatila, není podle serveru jasné. Stejně tak zatím zůstává utajený i původ oněch 1,5 milionu eur, které jím reprezentovaná firma nabídla Dvořákově matce jako půjčku. Právník David Michal totiž podle serveru za hongkongskou společnost uzavřel ve stejný den jako s Dvořákovou matkou další smlouvu, a to s offshorovou společností z Panenských ostrovů Mavex Group Incorporated, na jejímž základě firmě, která půjčila Novákové, přiteklo sto milionů korun. Opět coby půjčka a tentokrát už bez jakéhokoli zajištění. Smlouvu o úvěru sto milionů přitom podepsala coby ředitelka firmy Mavex Group Incorporated Jana Lütken, jinak také šéfka společnosti Cokeville Asset Inc.
Česká televize přitom loni na podzim uvedla, že kontrakt mezi DPP a společností Neograph na tisk jízdenek zprostředkovala právě firma Cokeville Asset se sídlem na Britských Panenských ostrovech, která za tuto službu získávala 17 haléřů z každé jízdenky. Za firmu jednal právník Peter Kmeť, který sídlí na stejné adrese jako Šachtovi advokáti. Podle Nadačního fondu proti korupci se navíc peníze vyváděné z pražského dopravního podniku na Britské Panenské ostrovy vracely přes advokátní společnost Šachta & Partners zpět do České republiky k lidem napojeným na dopravní podnik. Advokátní kancelář se proti tomuto tvrzení ohradila.
"Znám pana Šachtu asi 20 i více let. To, že dělali něco pro dopravní podnik a že tam byl zrovna můj syn, to je sice pravda, ale s tím já nemám nic společného," uvedla Nováková, spolumajitelka několika realitních kanceláří. Martin Dvořák vedl pražský dopravní podnik od jara 2007 do loňského prosince. To, že by transakce souvisela s ním či zakázkami dopravního podniku, odmítá a považuje za absurdní.
Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, ročně dostává na provoz z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. Má přes 10 tisíc zaměstnanců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.