Hradní svita kolem Miloše Zemana je stejně tajemná jako ta z časů Gustáva Husáka. Tajný je už i jídelníček recepce podávané v Den vzniku samostatného československého státu (28. října). Komunističtí pohlaváři totiž menu hradních recepcí také zásadně nesdělovali médiím.
Napřed státní vyznamenání, pak velký raut na Hradě. To je tradice dodržovaná v den státního svátku 28. října již od roku 1990. Za komunistů totiž prezident předával metály většinou k výročí Vítězného února či v předvečer Svátku práce nebo 9. května. Strana, které patřila všechna moc ve státě, sice svátek 28. října tiše vrátila do kalendáře už v roce 1988, nicméně tehdejší oslavy Československa se odehrávaly jen s párky a pivem.
Václav Havel třeba před svátkem 28. října 2001 již předem ohlásil, že se bude podávat pražská šunka, domácí bramborové placky, český kozí sýr, uzené jazyky a jako hlavní jídlo myslivecká vepřová pečeně s feferony. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček je letos mnohem tajemnější. "Na recepci předpokládáme tisíc hostů. Zakládáme si na tom, aby byla představena domácí produkce," pouze prozrazuje prezidentův mluvčí. Co si ale pod domácí produkcí představit? Babiččinu sekanou, davelskou tlačenku, pražskou šunku a uzené ryby z Třeboně?" Mluvčí zarytě mlčí. "Státní svátek 28. října není žádným gastronomickým festivalem, proto považuji předchozí sdělení za dostatečně vyčerpávající," jen lakonicky podotkne.
* Časopis TÝDEN navštívil Archiv Kanceláře prezidenta republiky a zjišťoval, jak vypadaly státní recepce především v letech 1918 až 1989. Na čem si pochutnával třeba prezident Antonín Novotný?
* Proč se za normalizace hradní jídelníček moc nelišil od nudné hotelové kuchyně té doby a hlavy státu dostávaly na stůl třeba kuřecí plátky s ananasem a hranolky?
* Jaké menu nachystal Pražský hrad pro sovětského vůdce Michaila Gorbačova? A jaké pro syrského prezidenta Háfize al-Asada (otce dnešního kontroverzního syrského prezidenta Bašára Háfize al-Asada)?
* Jak se ze státních recepcí omlouvaly české osobnosti, když je na Hrad pozval protektorátní prezident Emil Hácha?
* A čím hostil Hácha nacistické pohlaváry?
* Proč T. G. Masaryk vykázal z mnohých státních recepcí alkoholické nápoje?
Odpovědi na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 20. října 2014.