Meteorologové potřebují dalších <span>45 milionů na předpovědi</span>

Domácí
17. 8. 2009 12:55
Ústav šetří, kde se dá. Podepisuje se to i na úrovni služeb.
Ústav šetří, kde se dá. Podepisuje se to i na úrovni služeb.

Ústav šetří, kde se dá. Podepisuje se to i na úrovni služeb.Ministerstvo životního prostředí žádá v době plošných rozpočtových škrtů vládu o navýšení státního příspěvku pro Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Celkem 39 milionů korun chce na zlepšení předpovědního provozu, dalších šest milionů na navýšení mzdového limitu pro 15 pracovníků.

Zatímco pracovníci meteorologické předpovědní služby chybějí jen v krizových okamžicích, hydrologové nejsou v současné kapacitě schopni pokrýt standardně ani víkendové služby a provoz hydrologických modelů. Uvádí to ministerská zpráva, kterou dnes projedná kabinet.

ČTĚTE TAKÉ: I bleskové povodně lze předpovědět!

V dokumentu ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že státní příspěvek do rozpočtu ČHMÚ je v posledních letech soustavně nedostatečný. Zprávu zpracovalo na žádost vlády po bleskových povodních, které postihly Česko začátkem léta.

Příspěvek státu do rozpočtu ústavu v letošním roce činí 366 milionů korun, v roce 2010 má klesnout na 330 milionů. Celkové náklady na výstražné a předpovědní služby ČHMÚ včetně provozu pozorovacích sítí činí podle zprávy ročně 431 milionů korun, přičemž částku lze částečně krýt komerčními výnosy, které loni představovaly 151 milionů. Tyto výnosy však mohou být v nejbližších letech nižší z důvodu ekonomické krize, uvádí ministerstvo s tím, že zajištění nepřetržité služby při povodních představuje při povinném snižování zaměstnanců "značný problém".

Například hydrologové nejsou schopni obsadit ani standardní služby.Ústav podle ministerstva v minulých letech uskutečnil řadu úsporných opatření, loni ušetřil 40 milionů na provoz, letos to bude ještě víc. Zároveň snížil stav pracovníků z 860 na 800. "Uvedená šetření jdou již na vrub kvality poskytovaných služeb. V roce 2008 proběhla meziresortní jednání zástupců MŽP a ČHMÚ o financování služeb ČHMÚ pro veřejnou správu i z prostředků mimo resort, ale jednání nepřinesla předpokládané výsledky," konstatuje dokument.

Vedle navýšení příspěvku na předpovědní službu žádá ministerstvo pro ČHMÚ dalších 35 milionů korun ročně na postupnou úhradu vstupních poplatků do společnosti Eumetsat. V souvislosti s povodněmi chce ministerstvo z rozpočtu ještě 26,6 milionu korun na koncepci ochrany před negativními dopady například povodní. Na tříletý projekt hodlá využít také 260 milionů z evropských fondů. Na základě předchozích jednání ministerstvo očekává, že na jeho požadavky nad rámec rozpočtu v souvislosti s povodněmi vláda přistoupí.

Foto: Robert Sedmík, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ