Další část temné komunistické minulosti je dostupná na internetu. Tentokrát jsou obsahem zveřejněných spisů jména agentů a spolupracovníků vojenské kontrarozvědky. V záznamech se objevují i osoby, o něž se vojenští agenti zajímali. Archiválie svědčí i o tom, že mezi agenty komunistické rozvědky byli nacisté.
"Ukazuje se, že v záznamech vojenské kontrarozvědky se objevují i svazky týkající se některých nacistů,“ uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. Odtajněné archivy by tak mohly podat svědectví o příslušnících bezpečnostních složek, kteří za války v Česku páchali zvěrstva.
Část listin však stále zůstává v držení zpravodajských služeb. "Jedná se o spisy, jejichž zveřejnění by mohlo zvýšit bezpečnostní rizika," řekl Žáček. V překladu to znamená, že by uveřejněním spisu mohl být ohrožen i některý ze současných tajných agentů. Nicméně zároveň upozorňuje, že zpravodajci takto tutlají třeba i spisy dávno mrtvých spolupracovníků. "Nejsou nám schopni zcela jasně zdůvodnit, proč takové dokumenty zadržují."
Dostupné materiály zatím poskytují svědectví o 140 tisících osobách. "Jsou mezi nimi spolupracovníci i prověřované osoby,“ uvedl Martin Pulec z Archivu bezpečnostních složek. "V případě vojenské kontrarozvědky se jedná o tragické sloučení zpravodajské činnosti s vyšetřovacími pravomocemi,“ dodal.
Zlaté časy zažívala kontrarozvědka v šedesátých letech, kdy její řady plnilo kolem osmi tisíc spolupracovníků. V osmadevadesátém registrovaly svazky čtyři tisíce záznamů. Jedna z nejmocnějších jednotek komunistického aparátu využívala nejen zpravodajské metody, třeba konspirační byty a provokace. Doménou agentů se záhy stala i brutalita při výsleších a psychické či fyzické mučení podle sovětského vzoru.
Digitalizovanou podobu prozatím jen zlomku svazků zveřejnil v pátek na svých webových stránkách Archiv bezpečnostních služeb. V pátek o půl páté však systém zkolaboval. Na obrazovce se objevila jen větička o přetížení serveru: Too many connection.
Vyhledávání v archivu, ve kterém stačí zadat příjmení, naleznete ZDE.
Foto: archiv Týdne, Robert Zlatohlávek