Ministerstvo zdravotnictví doporučilo transfuzním stanicím nevyřazovat z dárcovství krve muže mající sex s muži

Domácí
14. 6. 2024 12:00
Ministerstvo zdravotnictví doporučilo transfuzním stanicím nevyřazovat z dárcovství krve muže mající sex s muži
Ministerstvo zdravotnictví doporučilo transfuzním stanicím nevyřazovat z dárcovství krve muže mající sex s muži

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo transfuzním stanicím nevyřazovat z dárcovství krve muže mající sex s muži. Nově bude podmínkou odstup čtyř měsíců od análního sexu s novým partnerem, pohlaví dárce hrát roli nebude. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Změní se tak otázka v dotazníku, který dárci před odběrem vyplňují. V sobotu bude Světový den dárců krve, oceněné dárce přijme dnes na Hradě i prezident Petr Pavel.

Nová metodika, která platí od loňského července, byla vytvořená ve spolupráci se Společností pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Bude podle ministerstva zapracovaná do jejích doporučených postupů a proto očekává, že ji budou akceptovat i transfuzní stanice.

"Jak vyplývá z metodiky, budou vyřazeny ty osoby, které měly chráněný nebo nechráněný anální pohlavní styk s novým sexuálním panterem v posledních čtyřech měsících, a to nezávisle na jejich pohlaví či sexuální orientaci," uvedl Jakob.

Podle údajů Českého červeného kříže, který dlouhodobé dárce oceňuje, v ČR daruje krev přibližně 220.000 lidí, zhruba 30.000 nových přibývá každý rok. Podle odborníků by pro dostatečné zásobování nemocnic krví bylo třeba aspoň 300.000 pravidelných dárců a k pokrytí úbytku daného věkem či nemocemi asi o 5000 nových dárců ročně víc.

Dárce krve vyplňuje před odběrem dotazník, v němž je dotazován na různá omezení, kvůli kterým by dočasně či trvale neměl darovat krev. Jsou mezi nimi například prodělané nemoci jako žloutenka nebo tuberkulóza, chronické nemoci jako vysoký krevní tlak nebo prodělaný infarkt nebo potíže v poslední době, například užívání antibiotik. Důvodem k vyřazení je také cestování do některých rizikových zemí, tetování nebo přisáté klíště.

"Metodika zohledňuje požadavek na individuální posouzení rizik vázaných na sexuální aktivity u každého zájemce o darování, a to aniž by bylo kritériem pohlaví či sexuální orientace dárce," doplnil mluvčí. Vychází podle něj z mezinárodně akceptovaných doporučení vydaných americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Přestože se krev dárců na HIV testuje, dosud byli muži mající sex s muži z darování krve vyloučeni, pokud měli sex v posledním půl roce, do roku 2019 v posledním roce. Ministerstvo hájilo opatření tím, že pohlavní styk mezi muži je považován za vyšší riziko získání infekce HIV.

Podle dat Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS bylo loni v ČR 292 nových případů HIV, letos za první čtvrtletí 66. Více než polovina nově diagnostikovaných HIV pozitivních byli loni cizinci, u nich je častější heterosexuální přenos.

Krev od dárců se využívá buď přímo ke krevním transfuzím nebo se z ní vyrábějí speciální přípravky a léky. Krevní plazma pomáhá například nemocným s poruchami imunity nebo krevní srážlivosti, transfuze krve dostávají lidé při operacích nebo krvácení do zažívacího traktu, ale i porodech nebo při léčbě novorozenecké žloutenky. Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírá se asi 450 mililitrů. Dárcovství je bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání a další bonusy jim nabízejí také zdravotní pojišťovny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ