Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková má ambiciózní plán. Ačkoliv peněz ve zdravotnictví ubývá, chce letos léčit těžce nemocné, jako by se krize nekonala. Jak na to? Zdravotní pojišťovny budou šetřit a přestanou utrácet za dárky pro pojištěnce. Peníze přisype i stát, říká v prvním velkém rozhovoru, který poskytla on-line deníku TÝDEN.CZ.
Proč jste kývla na účast ve vládě, která nebude mít dlouhého trvání?
Některé nabídky se neodmítají. I za krátkou dobu jde na ministerstvu odvést kus práce.
ČTĚTE TAKÉ: Jurásková: Jsem workoholik, ale v politice nezůstanu
Jaké jsou tři největší bolístky, které české zdravotnictví podle vás má?
V první řadě je to politizace. S tím souvisí, že zdravotnictví není dlouhá léta reformované, protože na tom není politická shoda. A třetí je, že se začínáme potýkat s nedostatkem peněz a s nedostatkem kvalifikovaných lidí.
Co z toho může "vyléčit" letní vláda, když zůstaneme u lékařské terminologie?
Tato vláda musí zajistit, aby pacienti co možná nejméně pocítili dopad krize.
ČTĚTE TAKÉ: Epilog Topolánkovy vlády. Na stole bude zdravotnictví
Můžete být konkrétnější?
Chci zajistit, aby zdravotní pojišťovny měly dostatek peněz, aby zaplatily naprosto nezbytnou péči pro pacienty. A to v rozsahu, jaký je teď. Nechci, aby letos došlo k redukci specializované péče, například pro onkologické pacienty.
Ministr financí Janota i premiér Fischer chtějí tvrdě šetřit. Padlo číslo deset procent v každém resortu. Jak chcete zachovat drahou péči, kterou zdravotnictví poskytovalo v době, kdy se vybíralo víc peněz na pojištění a ještě se platily poplatky? Tam se přece otvírají nůžky.
Pokud bychom neudělali nic, tak by se opravdu otevřely. A tvrdě by to dopadlo na pacienty. Zhoršila by se péče. Dolaďujeme protikrizová opatření. Máme propočítány regulace a omezení. Ty přinesou další peníze do systému. Chceme zredukovat provozní a preventivní fondy zdravotních pojišťoven. Chceme změnit lékovou politiku. Chceme navýšit platby státu za pojištěnce. To jsou naše náměty, teď nás čeká diskuse ve vládě a v parlamentu.
To znamená, že dárečky od pojišťoven pro pacienty končí?
Ano, přinutíme zdravotní pojišťovny, aby preventivní fondy používaly k tomu, co jim ukládá zákon. A to, co nabízely navíc, budeme muset zrušit.
O kolik jde peněz?
Nerada bych to číslo říkala, ale řádově se jedná o miliardy.
Jak se liší váš plán od protikrizových opatření, která navrhovala minulá ministryně?
Můj plán je o něco rozšířený...
O co? Můžete být konkrétnější?
To by nebylo dobré v tuto chvíli zveřejňovat. Chci nechat prostor politickým partnerům, abychom mohli diskutovat.
Myslíte, že na vaše úsporná opatření bude ochotna kývnout sociální demokracie?Zaregistrovala jsem takový signál, že ČSSD je ochotna diskutovat o navýšení plateb ze strany státu. O tom dalším jsem s nimi zatím nemluvila, ale předpokládám, že nějaký kompromis najdeme. I ČSSD si jistě uvědomuje, že změny kolem poplatků povedou k výpadkům peněz ve zdravotnictví.
Levice ve sněmovně osekala poplatky, zároveň paradoxně schválila i komunistický návrh na jejich úplné zrušení. Navíc tvrdí, že má 101 hlasů, aby přehlasovala veto Senátu, kde dominuje ODS. Kdy tyto peníze začnou ve zdravotnictví chybět? Kdy to pocítí pacienti?
Ve chvíli, kdy zdravotní pojišťovny spotřebují své rezervní fondy. Pak nebudou nasmlouvávat individuální úhrady na supernákladnou péči, tedy omezí se například léčba onkologických pacientů. To je krizový scénář. Další varianta je, že se začnou zpožďovat platby. To už jsme v minulosti zažili. Dluhy se začnou řetězit. A je otázka, jak dlouho to v krizi dodavatelé unesou.
K TÉMATU: Jurásková vede zdravotnictví. Bude bojovat za poplatky
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA |
Narodila se 21. září 1961 v Uherském Hradišti. Vystudovala tamní Střední zdravotnickou školu, v roce 1992 úspěšně zakončila studium oboru pedagogika - ošetřovatelství na FF UK. Studovala také na Prague International Business School a v roce 2007 zakončila své vzdělání na lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v oboru sociální lékařství. Od roku 1980 prošla řadou zdravotnických povolání, od sestry na jednotce intenzivní péče v IKEM přes staniční a vrchní sestru ve Fakultní Thomayerově nemocnici až po současnou ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je také prezidentkou České asociace sester. Od 8. května 2009 zastává funkci ministryně zdravotnictví. Je vdaná, má dvě děti. |
Chcete po mně nemožné. Bedlivě sledujeme propad výběru pojistného. První čtvrtletí letošního roku se tváří optimisticky. Ale ta čísla se mění každý měsíc a máme obavy z druhé poloviny letošního roku. Udělám všechno pro to, aby do konce roku nedošlo k dramatickému propadu kvality ani množství poskytované péče. Tímto směrem půjdou všechny zdroje. Ale případné změny v poplatcích tohle nijak neusnadňují.
Když však všechny dostupné peníze půjdou na zdravotní péči, nezačnou chybět třeba při nákupu techniky? Nezačneme pokulhávat v moderních přístrojích?
Máme štěstí, že ministerstvo zdravotnictví čerpá prostředky z evropských fondů. Zbývá nám vyměnit přístrojové vybavení na kardiochirurgických pracovištích, to je připravené. Letos se již takto obnovila onkocentra a traumacentra, na která se vyčerpaly dvě miliardy. Zbývá nám vyměnit přístrojové vybavení na kardiochirurgických pracovištích, to je připravené ještě pro letošní rok . To jsou nejzásadnější a nejdražší obory. Ale můžeme se dostat do situace, že ostatní přístroje nebudeme obměňovat dost rychle. Celkově se do roku 2013 podařilo získat z evropských fondů 20 miliard korun jen do zdravotnictví, což je historický rekord.
Kvůli poplatkům jste se postavila proti ČSSD. Dostane podle vás Fischerova vláda důvěru? Hlasy Paroubkových poslanců potřebujete.
ČSSD chce, abychom neprosazovali reformní zákony. Myslím, že poplatky nebudou pro důvěru vládě osudové.
Co uděláte, když se levici podaří poplatky omezit? Několikrát jste řekla, že by to způsobilo takový chaos, že by pozbyly smyslu.
Ztratí regulační smysl, který teď ještě pořád mají. Při úplném zrušení poplatků se navíc obávám, že děti a senioři přijdou o ochranný limit. Veřejnost si to zatím málo uvědomuje.
Jinými slovy, opět to odskáčou ti nejvíce nemocní...
Bohužel ano.
Co uděláte s Davidem Rathem? Jeho tažení proti poplatkům začíná být hodně vyhrocené.
Ptáte se špatného člověka. Já mohu panu hejtmanovi napsat dopis, ve kterém budu apelovat, aby dodržoval zákon. To je asi všechno, co můžu udělat. Zbytek záleží na ministerstvu vnitra.
To je otázka na vládu, která vznikne po podzimních volbách.
Topolánkův kabinet na poslední chvíli schválil usnesení, které vyvolalo spekulace, že se bude rušit Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. Jak si to vysvětlujete?
Jako ředitelka nemocnice jsem musela objasňovat, jak se celá věc má. Celé to vzniklo nešťastnou formulací vládního usnesení. Popisuje dvě varianty osudu nemocnice. Jedna je stavba nové nemocnice na zelené louce, druhá je rozstrkání pracovišť z Karlova náměstí do jiných nemocnic. Ale v dokumentu chybí třetí varianta: modernizace nynější nemocnice. A z toho to všechno vzniklo.
Vůbec nerozumím tomu, že ze tří variant jedna z vládního dokumentu vypadne, a to zrovna ta, která nechává nemocnici na stávající adrese.
Neumím na to odpovědět. Tehdy jsem na ministerstvu zdravotnictví, které podklady připravovalo, nepracovala.
A jako ministryně jste nezjišťovala, kdo za to může?
Byla jsem na jednání, na kterém ministerstvo přiznalo, kde se stala chyba. Ještě zvážím revokaci vládního usnesení.
Necítíte se ve střetu zájmu? Všeobecné fakultní nemocnici jste do začátku května šéfovala, teď o jejím osudu rozhodujete.
Cítím, v tuto chvíli ano. Není to pro mne příjemná situace. Chtěla jsem se něčemu takovému vyhnout. Ale nic jiného mi v tuto chvíli nezbývá. Nechci nechat špičkovou nemocnici, která poskytuje specializovanou péči, v nejistotě.
Proč nerezignujete na křeslo šéfky nemocnice? To by bylo čisté řešení. Na každém vašem rozhodnutí o všeobecné fakultní nemocnici teď bude stín pochybností.
Uvažovala jsem o tom.
A proč jste to neudělala?
Zatím, v této situaci, nemám ani jasno, jestli budu revokovat ono vládní rozhodnutí. Pokud bych to udělala, byl by oprávněný požadavek, abych se vzdala křesla šéfky nemocnice.
Kolem "vaší" nemocnice je v posledních letech mimořádně rušno. Nejdříve se slučoval hematologický ústav, teď se objevily plány na její stěhování. To je zájem o nemovitosti v centru Prahy tak enormní?
Nevím. Ale jako ředitelka vím, že takto nevypadá nemocnice 21. století. Sídlí v památkově chráněných budovách, jsou tam vysoké provozní náklady mimo jiné třeba kvůli vysokým stropům a obrovským chodbám. Pacient musí putovat za technologiemi, místo toho, aby ony šly za ním. Musíme s tím něco udělat, nebo špičkoví lékaři i pacienti z nemocnice odejdou.
Nebylo by lepší areál nemocnice prodat a za peníze postavit na zelené louce nový špitál? Nevyšlo by to nakonec stát levněji než nákladná rekonstrukce?
Je to jedna z možností. Kvůli tomu vznikla komise složená z odborníků, aby posoudila všechny varianty a nechala si vypracovat posudky.
Zaznamenala jste nějaké tlaky od lidí, kteří se kolem areálu pohybují?
Ne. Byla jsem tam čtyři měsíce.
Foto: Robert Zlatohlávek