Chov
Množí se útěky šelem. Jaká pravidla se musejí dodržovat?
16.07.2018 19:32
Chov velkých šelem a jiných exotických zvířat má podle bývalé dlouholeté ředitelky Zoo Dvůr Králové nad Labem Dany Holečkové přísná pravidla, ale ne všichni chovatelé je dodržují. Zásadní je podle ní vybudování chovného zařízení se všemi patřičnými povoleními ještě před zahájením chovu. "Mnohdy ale někdo nejprve začne s chovem drobného zvířectva a skončí to chovem šelem bez povolení," řekla Holečková, jejíž specializací je právě chov šelem.
V posledních dnech se v Česku objevilo v chovech šelem několik problémových případů. V Bioparku Štít na Hradecku utekli z klece dva tygři a lev. Veterinářům se je podařilo střelami uspat a vrátit do klece. Na konci června utekla ze zooparku ve Zvoli u Prahy puma, chycena byla za několik dní. Celníci a policisté zasahovali také v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty. Podle serveru Lidovky.cz se kauza týká údajného zabíjení tygrů ve středočeském Zooparku Bašť a následného zpracovávání tygřích produktů ve vietnamské komunitě.
Podle Holečkové může i soukromník zřídit pro zvířata velmi dobrou zoo. "Ale prakticky, zejména u nás, spíše dochází k tomu, že zvířata jsou, když hodně dobře, tak ve stísněných podmínkách," řekla. Uvedla, že například v Německu jsou drobných zoo či zookoutků desítky. "Musejí ale mít povolení a být pod kontrolou. Musejí se dodržovat pravidla hry, aby se zvířata netýrala a nic se nestalo lidem," řekla.
Za útěky zvířat jsou podle Holečkové nejčastěji lidské chyby. "Zvířata také nemají dostatečné prostory, kam by je mohli přepustit. Potom se může stát, že člověk udělá chybu a zvíře uteče," uvedla bývalá ředitelka Zoo Dvůr Králové nad Labem. Podivila se nad tím, že lvi a tygři v Bioparku Štít žijí v klecích na přepravním valníku.
Lev není andulka
Chov exotických zvířat povoluje veterinární správa. Pokud chce chovatel svůj chov otevřít veřejnosti na více než sedm dnů v roce, musí mít podle Holečkové licenci zoologické zahrady, kterou uděluje ministerstvo životního prostředí. "Lva a tygra si nemůžete dát do obýváku jako andulku, musíte mít zařízení se všemi povoleními, ve kterém ho chováte a ne týráte," řekla a dodala, že pokuty za provozování zoo bez licence mohou jít do milionů korun.
Holečková pochybuje o tom, že by se v Česku chovali tygři za účelem ilegálního zpeněžení pro použití v asijské medicíně či gastronomii. Připomněla, že chov tygrů není jednoduchý a také je finančně náročný, například jen maso pro tygra vyjde za rok na sto tisíc korun. Jakékoliv obchodování s deriváty z tygrů bez takzvaného povolení CITES je podle Holečkové nelegální. "Deriváty jsou všechno kromě moči, krve a trusu," řekla Holečková, která nyní pracuje jako pedagožka oboru chovu cizokrajných zvířat na střední škole v pražských Čakovicích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.