Na dálnici D47 bude stát nadchod pro medvědy za vysokou částku - téměř půl miliardy korun. Paradoxem však je, že ve zmíněné oblasti prý medvěda nikdy nikdo neviděl. Stavbu v ostravské části dálnice bude financovat Fond dopravy. Na silničním veletrhu Roadware to oznámil náměstek ředitele fondu Jiří Novák.
Paradoxem podle něj je, že ve zmíněné oblasti medvěda nikdy nikdo neviděl. Nadchod si údajně prosadily ekologické organizace.
"A to tam měl být ještě most pro losy, poněvadž ta dvě zvířata se nesmějí potkat na jednom mostě," řekl Novák. Od stavby samostatného losího nadchodu se nakonec upustilo. Podle mluvčí investorské organizace Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové rozhoduje o stavbě zvířecích nadchodů ministerstvo životního prostředí.
Podle Nováka zbytečné přechody pro zvěř stavby silnic a dálnic prodražují. Ekologové však namítají, že stále houstnoucí síť silnic a dálnic izoluje skupiny zvířat na malých teritoriích, což omezuje výběr partnerů pro rozmnožování. Některým velkým savcům proto hrozí vyhynutí, jiným degenerace. Nadchody navíc umožňují zvěři přejít na druhou stranu dálnice bez rizika srážky s autem.
Takzvané ekodukty či ekomosty se objevily na českých dálnicích v posledních několika letech. V krajině vypadají jako umělé kopce s tunelem pro dálnici; jsou obvykle 40 metrů široké a 45 metrů dlouhé a zalesněné. Náklady na takovou stavbu se pohybují mezi 100 a 400 miliony. Řidiči se s nimi mohou setkat například na nově otevřeném úseku dálnice D11 u Hradce Králové. Ekomosty jsou běžné například ve Švýcarsku, Belgii či Nizozemsku.
Ilustrační foto: Profimedia.cz