<span>Mrázek využíval Langera.</span> Nevěděl jsem to, říká ministr

Domácí
20. 9. 2008 10:57
Ministr vnitra Ivan Langer &quot;pomáhal&quot; kmotrovi podsvětí.
Ministr vnitra Ivan Langer &quot;pomáhal&quot; kmotrovi podsvětí.

Ministr vnitra Ivan Langer Dalším významným politikem, jehož v minulosti údajně využíval zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek a jeho spolupracovníci, byl podle dnešní Mladé fronty Dnes ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer. Mají to dokládat přepisy policejních odposlechů z roku 2000, které deník otiskuje. Langer se hájí, že se v Mrázkově zorném poli ocitl nevědomky a že o ničem nevěděl. Premiér a Mirek Topolánek se k záležitosti odmítl vyjádřit.

Langer je druhým politikem, který se podle policejních odposlechů dostal do centra pozornosti Mrázka, jehož média označují za někdejšího vládce českého podsvětí. Z přepisů odposlechů, které MF Dnes otiskla už v uplynulých dnech, vyplynulo, že přes svého spolupracovníka Igora Šafranka se Mrázek snažil využít i někdejšího šéfa poslanců ODS a dnes jednoho z jejích rebelujících členů Vlastimila Tlustého. Toho v telefonických rozhovorech označoval "Téčko", Langera zase "Íčko". Ani s jedním nejednal přímo.

Tlustý a Langer tvrdí, že s Mrázkem neměli nic společného. Z policejních odposlechů, které dnes otiskuje MfD, vyplývá, že o Langerovi a jeho využití hovořili Mrázek, Šafranko a realitní magnát Luděk Sekyra, za jehož zájmy podle MfD Langer v roce 2000 lobboval - bylo to při snaze Sekyry koupit největší českou stavební firmu Inženýrské a průmyslové stavby. Sekyra Langera požádal o přímluvu při zajišťování financí na koupi akcií. Langer MfD řekl, že Sekyrovi pomáhal z českého patriotismu. MfD už v předchozích dnech psala, že do pomoci Sekyrovi měl být zapojen i Tlustý, který to ale popírá a chce se bránit žalobou.

ČTĚTE TAKÉ: 19. 9.: Mrázkův stín, kůrovcovo sebevědomí

MF Dnes píše, že Langer spolupráci se Sekyrou přiznal, ale tvrdí, že neměl ani tušení o spojení Sekyry s Mrázkem. List připomíná, že policejní šetření nikdy neprokázalo přímé spojení Mrázka s Langerem. Z policejních odposlechů z roku 2000 přitom podle deníku vyplývá, že Langer byl politikem, o jehož podpoře se Mrázek a Sekyra bavili nejčastěji - do detailů probírali, co všechno pro jejich věc údajně udělá, a jeho jménem se často zaštiťovali.

Sekyra využíval Langera k získávání citlivých informací. S odvoláním na obsah policejních odposlechů deník uvádí, že v jednom rozhovoru Sekyra a Mrázek lamentují nad přílišnou Langerovou horlivostí, jindy prý zase museli Langera v jeho aktivitách krotit - byl až příliš aktivní a upozorňoval na sebe. "On udělá opravdu hodně, ale teď to chce klid," říká v jednom rozhovoru Mrázek.

ČTĚTE TAKÉ: Zveřejnění odposlechů Tlustého nahrává Topolánkovi

"Já jsem jednal na základě mé znalosti Luďka Sekyry, na základě jeho žádosti v absolutní dobré víře. To, že on byl v kontaktu s lidmi jako František Mrázek, je pro mě absolutní šok," řekl MF Dnes Langer. Zdůraznil, že jako jediný z vrcholných politiků má dvě bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň.

Z vyjádření Langera pro list vyplynulo, že kromě Sekyry se na něj žádný jiný podnikatel se žádostí o pomoc neobrátil. Uvedl, že Sekyra mu ve čtvrtek poslal sms zprávu, v níž napsal, že by se s ním chtěl setkat. Podle MF Dnes poslal Sekyra Langerovi sms zprávu těsně poté, co obdržel dotaz deníku ohledně jeho kontaktů s Mrázkem. Langer deníku řekl, že velmi přemýšlí, jestli se vůbec má schůzky se Sekyrou zúčastnit.

Podle listu premiér a šéf ODS Topolánek konkrétně nereagoval na to, že Langer před osmi roky lobboval za soukromou firmu propojenou s organizovaným zločinem. "Vaše standardní polozpravodajské hry mě standardně nezajímají," napsal v sms zprávě a na další otázky již neodpověděl. Sekyra se ke kontaktům s Langerem odmítá vyjádřit.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ