Plavecké oblečení
Muslimky v burkinách pobouřily lidi v aquaparku u Prahy
11.07.2017 14:45 Původní zpráva
V čestlickém aquaparku jeden z návštěvníků vyfotil sedmého července dvě ženy koupající se v muslimských plavkách, tzv. "burkinách". Fotografie spustily lavinu kritiky a často nevybíravých a hanlivých komentářů na adresu dotyčných žen, které aquapark navštívily se svými dětmi. Rozhořčení návštěvníci plaveckého areálu na sociálních sítích vyzývali k bojkotu místa. Část veřejnosti se muslimek naopak zastala a nenávistné reakce jednoznačně odsoudila.
"Hygiena a bezpečnost návštěvníků pro nás jsou a vždy budou prioritou. Koupání v jakémkoliv venkovním oblečení je striktně zakázáno naším Domovním řádem," stojí ve vyjádření Aquapalace Praha na Facebooku. V příspěvku je zdůrazněno, že každý, kdo má pochybnosti o vhodném plaveckém úboru jiné osoby, může své podezření nahlásit personálu. Všichni návštěvníci prý musejí dodržovat stejné hygienické zásady.
"Děkuji za lidské a věcné vyjádření. Pohoršení, které v 21. století vyvolává skutečnost, že nějaká žena nemá potřebu se předvádět téměř nahá, když si chce zaplavat, je mi skutečně záhadou. Přeji co možná nejméně zákazníků posedlých falešnou morálkou a nenávistí k jinakosti, píše jeden z diskutujících pod příspěvkem Aquapalace Praha.
Obrovská hysterie
"Působilo to na mě jako obrovská hysterie," hodnotila situaci v DVTV česká muslimka Kateřina Gamal Richterová, která přiznává, že kvůli obavám o svou bezpečnost například nejezdí městskou hromadnou dopravou. Dodává, že několik jejich přítelkyní se již stalo terčem urážek či i fyzického napadení.
Žena v burkinách vyvolala velké pozdvižení. Na Facebooku se k situaci vyjádřil například Blok proti islámu. V příspěvku píše, že do čestlického aquaparku smějí chodit muslimky v oblečení, které nosí několik týdnů. Někteří uživatelé byli také zaskočeni faktem, že někdo fotografuje cizí dítě a obrázky poté zveřejňuje.
"V tomto případě hrozí zejména kožní onemocnění, pokud ten člověk trpí nějakou nakažlivou kožní chorobou, tak je samozřejmě nebezpečí, že nakazí i ostatní lidi v bazénu," uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Praha Dana Šalamounová pro televizi Prima.
Podle plavčíků aquaparku byly ženy oblečené do "speciálního náboženského plaveckého hábitu". Reportér televize chtěl na vlastní kůži vyzkoušet, co se stane, když si do bazénu vezme mnišskou kutnu. Z vody byl však vykázán.
"Redaktor TV Prima vyrazil do Aquapalace Čestlice v mnišském oděvu."https://t.co/0k3gfJ39Dh pic.twitter.com/LU0dnYo345
- Yossi (@BackaJakub) 10. července 2017
Tolerantní společnost
Někteří návštěvníci pochybují o tom, že se ženy musely před vstupem do vody umýt bez plavek. "Komu chcete namluvit, že se muslimky sprchují ve veřejných sprchách? A proč se nemohou muži, což je také světový trend, koupat v plavkách typu bermudy? Na světové trendy se jen vymlouváte. Bojíte se zakročit, abyste nebyli osočeni z rasismu apod. Pokud se budeme všichni řídit vašim přístupem a vymlouvat se na světové trendy, budeme za chvíli v područí muslimů a řídit se právem šária... Přehnané? Ne, to opravdu není. Bohudík tyto fotografie se sdílejí masivně a věřím, že si mnoho lidí rozmyslí, jestli vás navštívit, nebo jet raději k rybníku," píše v komentáři na profilu Aquapalace Praha uživatelka jménem Paris Presley, jejíž příspěvek nasbíral přes dva a půl tisíce lajků.
Může podobné vyjádření nelibosti vůči muslimům nějak změnit postoj této komunity vůči většinové české společnosti? "Ten postoj je standardní, víme, že někdo tak reaguje z neznalosti či ze strachu. Spousta lidí (muslimů) si myslí, stejně jako já, že většina společnosti je tolerantní," myslí si Richterová.
Debatu o burkinách zažila minulé léto Francie. Téměř tři desítky pobřežních měst a obcí zakázalo na svých plážích koupání v tomto oděvu. Rozhodnutí posléze zrušil nejvyšší správní soud.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.