Pravomocný rozsudek
Muž, který pomáhal s výrobou pervitinu na Zlínsku, přijal u soudu podmínku
24.08.2021 09:11
Šestačtyřicetiletý Oldřich Szczepanek, který podle obžaloby pomáhal s výrobou pervitinu v bývalém zemědělském areálu u Tlumačova na Zlínsku, uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Souhlasil s tříletou podmínkou se zkušební dobou pěti let. Dohodu v úterý schválil zlínský krajský soud, rozhodnutí je pravomocné. Muži hrozilo osm až 12 let vězení.
Podle soudu byly splněny okolnosti pro mimořádné snížení trestu. Předsedkyně trestního senátu Iveta Šperlichová uvedla, že se Szczepanek plně doznal a projevil lítost. "Navržený trest odpovídá účasti pana obžalovaného na trestním jednání hlavních pachatelů. Není nutné na obžalovaného působit hned přímým trestem odnětí svobody," řekla Šperlichová.
Soud měl o návrhu v případě Szczepanka rozhodovat už v červnu, muž se však tehdy k veřejnému zasedání bez omluvy nedostavil. Ve stejném termínu schválil soud dohodu o vině a trestu alespoň v případě pětačtyřicetileté Pavlíny Ožvoldové. Podle žalobce se žena na výrobě drog taktéž podílela, i jí hrozilo až dvanáctileté vězení.
Oba obžalovaní se k trestné činnosti doznali. Podle státního zástupce Szczepanek poskytl k výrobě drog autodílnu v areálu někdejší zemědělské usedlosti, Ožvoldová uvnitř po takzvaném vaření pervitinu uklízela. Za to podle obžaloby dostávali od organizátorů trestné činnosti pervitin, což Szczepanek i Ožvoldová před soudem už dříve přiznali.
V květnu poslal krajský soud v souvislosti s výrobou pervitinu v Tlumačově nepravomocně do vězení dva muže. Šestadvacetiletému Stanislavu Talachovi a třicetiletému Marku Čevorovi uložil tresty devíti a osmi let vězení. Podle rozsudku muži vyrobené drogy užívali a především distribuovali, zejména ve Zlínském kraji. Talach s Čevorou v případu odmítli vypovídat.
Podle rozsudku Talach s Čevorou nakupovali v Polsku nejméně od září 2018 do července 2019 léky s obsahem pseudoefedrinu, z nichž v Tlumačově vyráběli pervitin. S ohledem na množství koupených chemikálií a léků jej mohlo být podle státního zástupce Martina Malůše až 13,2 kilogramu. Soud na základě množství pervitinu zadrženého po posledním varu u Talacha považuje za prokázané, že muži v uvedeném období vyrobili nejméně okolo 4,3 kilogramu pervitinu.
Jak Čevora, tak Talach se proti květnovému rozsudku prvoinstančního soudu odvolali. Kauzou by se tedy měl zabývat olomoucký vrchní soud.