Na Benešovsku zemřel tříletý chlapec na nebezpečnou pneumokokovou infekci. Podle informací jeho obvodní lékařky ho jeho rodiče odvezli na pohotovost do nemocnice v Benešově, odkud ho prý poslali domů, kde ve spánku zemřel. V benešovské nemocnici údajně tvrdí, že chlapce poslali na kliniku do Prahy. Oficiálně zatím vedení případ nechce komentovat. Uvedla to Česká televize.
Pneumokok způsobuje řadu nemocí od zánětu středního ucha až po zápal plic nebo zánět mozkových blan. Ze začátku vypadá jako běžná viróza. Onemocnění podle lékařů obvykle začíná vysokými horečkami, které signalizují, že jde o poměrně vážnou infekci.
Proti ní sice existuje očkování, to ale zdravotní pojišťovny ze zákona hradí jen vytypovaným rizikovým skupinám dětí, například dětem s oslabenou imunitou. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna podle své mluvčí Jany Víškové od letos přispívá dětem od jednoho roku do pěti let 800 korun na očkování proti pneumokokovi, pokud prodělali časté nemoci dýchacích cest. Zavedení plošného očkování všech dětí ministerstvo zdravotnictví nechystá, ačkoli to odborníci doporučují.
Infekcí ročně onemocní asi 15 dětí. Nejzávažnější formy pneumokokových infekcí, jako jsou zánět mozkových blan, sepse či pneumokokové záněty plic, končí často úmrtím. Zhruba 60 procentům pacientů zůstanou následky, například mentální zaostávání, epileptické záchvaty či ztráta sluchu. Pneumokok je běžně v nosohltanu zdravých lidí, najde se u zhruba poloviny dětí, aniž jim způsobí onemocnění. Největší riziko infekce je u kojenců a batolat, osob s poruchou imunity a starších a chronicky nemocných lidí.
Ilustrační foto: ČTK