Na kampusu univerzity visí billboardy mířící na politiky

Domácí
11. 1. 2017 17:53
"Jedna země, jeden národ, jedna firma, jeden Vůdce".
"Jedna země, jeden národ, jedna firma, jeden Vůdce".

Dva billboardy s politickým podtextem visí na plotě kampusu ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP). Lidé, kteří je viděli, jsou přesvědčeni o tom, že míří na prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše. Jejich autorem je umělec Karel Konopka, řekl děkan fakulty umění a designu Karel Mrkus. Podle univerzity jde o umění. Billboardové plochy jsou podle rektora Martina Baleje výstavními plochami. Na billboardy v úterý upozornil Deník.cz.

"Pomáhej nám a nedopusť, abys poražen byl. Ty jediný pravdu znáš, v Tebe věřím pevně a vždy jen Tobě s láskou a obdivem naslouchám. Neomylný. Tobě vděčný jsem za cestu vpřed. Tobě jen, kterému vazalství jest cizí, neboť zde domov můj," zní slova na billboardu, na jehož pozadí je Pražský hrad. Ve druhém případě jde o text "Jedna země, jeden národ, jedna firma, jeden Vůdce" na bílém podkladu.

"Projekt se ve skutečnosti skládá ze dvou plakátů, jeden se týká osoby prezidenta, druhý ministra financí," citoval v úterý Deník.cz pedagoga Fakulty umění a designu Michala Kolečka.

Rektor UJEP Martin Balej řekl, že billboardy jsou výstavními plochami takzvané Billboart Gallery, tedy středoevropské sítě výstavních ploch Billboart Art, která funguje od roku 2004. "Fakulta umění a designu UJEP je od počátku partnerem tohoto projektu a tyto dva billboardy jako zmíněnou galerii provozuje. Jedná se tedy o prostor pro současné umění, galerii ve veřejném prostoru," řekl Balej.

Podle Mrkuse je Konopka znám sarkastickým uměním. "Výkladové roviny každého dobrého díla jsou mnohovrstevnaté a i v tomto případě je spíše ponechán prostor pro výklad a představivost divákovi. Jako děkan umělecké fakulty jsem zvyklý na podobné formy umění, které pracují se společenskými problémy, s provokací, s protivnými až obtížnými tématy, s rizikovými pocity mladé generace," řekl Mrkus. Podle něj má umění vyvolávat otázky. "Velmi zřetelně se projevující obavy umělců, kteří vždy v dějinách umění byli citlivými ukazateli stavu společnosti, by měly vést k zamyšlení a reflexi. Umění má být nejen poetické, ale i výmluvné a přísné. Má vyvolat otázky, což se evidentně děje," doplnil Mrkus.

Billboardy rozpoutaly především na sociálních sítích diskusi. Mají odpůrce i příznivce. Na facebook je umístil ústecký poslanec Radim Holeček (ODS), který na UJEP působí jako manažer pro strategický rozvoj celoživotního vzdělávání pedagogické fakulty.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ