Střelba z tanků, amerických i českých bojových vozidel pěchoty a minometů se dnes ozývala z vojenského prostoru Libavá, kde vrcholí společné alianční cvičení Immediate Response 2024. Podle velitele Velitelství pro operace Václava Vlčka jde o jedno z největších společných cvičení s americkou stranou, do kterého se dohromady zapojilo 800 příslušníků americké národní gardy ze Západní Virginie a 350 vojáků 7. mechanizované brigády.
Na Libavé budou společně operovat do 18. května, vzájemná spolupráce vyvrcholí příští týden čtyřiadvacetihodinovým cvičením.
S Američany jde podle Vlčka asi o historicky největší cvičení. "Počítáme s tím, že v budoucnu budou cvičení v podstatě ještě větší," uvedl. Podle něj se na cvičení obě strany začaly připravovat v lednu, přesuny začaly v březnu a v dubnu. "Většina sil Američanů, kteří jsou u nás na Libavé, se přesunovala letecky a techniku měli z 50 procent připravenou předem v Německu," řekl Vlček.
Dnešní cvičení se odehrálo v přehledném prostoru na pláni u Velké Střelné, zapojilo se do něj zhruba 200 příslušníků obou armád. Americká vozidla bojové pěchoty M2 Bradley a pásové obrněné transportéry M113 společně s českými bojovými tanky T-72 M4CZ, tankem Leopard 2A4 a bojovými vozidly pěchoty společně operovaly na ploše zhruba jeden krát dva kilometry, cílem bylo sladění obou jednotek útočících na vyvýšený daný cíl.
Podle zástupce velicího generála pro podporu 29. pěší divize Wesleyho Murraye toto cvičení ukazuje schopnost spojenců v NATO vzájemně se integrovat. "Společně jsme silnější. Každým dnem, kdy děláme něco, jako je toto, je pravděpodobnější, že odradíme každou hrozbu vůči spojencům. Pro americké síly je to sem dlouhá cesta z USA, takže jsme se nasazením do ČR hodně naučili," řekl dnes novinářům Murray.
Doplnil, že od českých vojáků se americká strana naučila jiný způsob boje. "Americké síly mají velmi specifický způsob boje, ale není to jediný možný způsob. Od českých vojáků se učíme jiné způsoby jak manévrovat a kombinovat proti nepříteli," doplnil Murray. Podle velitele nasazeného amerického praporu Kevina Hoffmana testují američtí příslušníci během cvičení nejen samotný přesun, ale i schopnost vzájemné spolupráce a logistických kanálů.
Nové zkušenosti ocenili i zástupci české armády. "Je to pro nás nesmírná zkušenost. Cvičíme přesuny na větší vzdálenosti, hlavně interoperabilitu, což znamená, jestli jsme schopní se spojit vzájemně, jestli jsme schopni mluvit. Nejde jen o jazyk, ale o technologie radiostanic. Pro nás je toto velkým přínosem," řekl novinářům zástupce velitele 7. mechanizované brigády Miroslav Vybíhal.
Na spolupráci obou armád se dnes na Libavou přijel podívat i americký velvyslanec Bijan Sabet. "Spolupráce zemí ČR a USA nikdy nebyla silnější. To, co dnes vidíte, je toho příkladem. Stavíme na pevnosti současné americko-české dohody o obranné spolupráci. Naše armády mohou trénovat a cvičit společně, posilovat interoperabilitu, posilovat NATO, naše armády," řekl novinářům velvyslanec.
Cvičení Immediate Response je součástí největších manévrů americké armády v Evropě za poslední dekády. Pod názvem Defender 24 se ho na různých místech v Evropě účastní přes 17.000 amerických a 23.000 spojeneckých vojáků z 20 aliančních a partnerských zemí. Cílem aliančního cvičení je prověřit rychlé nasazení amerických sil přes oceán v případě ohrožení některého ze spojenců.