Správa pražských hřbitovů (SPH) začala využívat lidi bez domova k třídění hřbitovního odpadu. Dvakrát týdně dochází šest bezdomovců na centrální překladiště odpadků na Olšanských hřbitovech, kde třídí veškerý svezený odpad na bioodpad, sklo a plasty. "Na pilotním projektu pracuje hřbitovní správa s občanským sdružením Naděje," řekl ředitel SPH Martin Červený.
"Na pražských hřbitovech se dosud nikdy odpad netřídil. Bylo to logisticky náročné, drahé," uvedl Červený. Od začátku června však pomáhají s tříděním odpadu bezdomovci.
"Trochu jsme se báli, jestli ti lidé budou spolehliví, jestli budou chodit. Ale vypadá to moc dobře, mají proškoleného předáka, který zodpovídá za to, kdo přijde," uvedl ředitel. Obavy, že když budou na hřbitov pozváni bezdomovci, zvýší se například počet krádeží kovů, se nenaplnily. "Zloději kovů se rekrutují z trochu jiných vrstev, jsou to spíš narkomani," vysvětlil Červený.
Hřbitovní správa platí bezdomovcům 60 korun za hodinu a poskytuje jim rukavice a další ochranné pomůcky. Původně si vedení hřbitova myslelo, že projekt bude pro SPH i finančně zajímavý. "Platíme míň za likvidaci odpadu, protože vytříděný odpad je levnější než směsný. Ale na druhou stranu vynakládáme na mzdu. Takže jsme zhruba na nule," řekl Červený.
V zahraničí mají na některých hřbitovech přímo barevně odlišené nádoby na sklo, plasty a bioodpad. "Zkušenosti třeba z Varšavy ale ukazují, že lidi stejně házejí všechno do všeho," uvedl Červený.
Hřbitovní správa uvažuje, že do budoucna využije bezdomovce i na některé sezonní práce, například na odklízení sněhu nebo podzimní hrabání listí.
SPH je příspěvkovou organizací hlavního města, ročně dostává příspěvek asi 55 milionů korun. Přibližně stejně si sama vydělá pronajímáním hrobů, organizací pohřbů a další činností. Správa má v péči 29 z celkem 70 pražských hřbitovů.