Před magistrátem v severočeském Chomutově bylo v úterý mimořádně živo. Radnice totiž splnila své hrozby a neplatičům sáhla na sociální dávky. Peníze, které dlužníci dostali od úřednice, jim vzápětí sebral exekutor. Úřad ombudsmana viní město z porušování zákona.
Je chladné úterní ráno. Na parkovišti vyhrazeném pro úředníky města Chomutov zastavují auta. Místní obyvatelé si přijíždějí pro sociální dávky. Na radnici je čekají policisté, strážníci a hlavně exekutor. Atmosféra je napjatá. Město si totiž došláplo na dlužníky a exekutor zabavuje vyplacené dávky hned u výplatního místa. A padaly ostré výrazy. "Já jí půjdu rozbít ksicht," vyhrožovala hlasitě jedna z romských žen primátorce Chomutova Ivaně Řápkové (ODS). Město chce radikálním krokem předejít lichváře, kteří prý na své "klienty" čekávali před radnicí.
ČTĚTE TAKÉ: Exekutoři si počíhají na neplatiče. Přímo na radnici
Chomutov se zatím nezabýval dluhy na nájemném, které se už vyšplhaly na dvě stě milionů korun. Dalších čtyřicet milionů dluží lidé na poplatcích za svoz odpadů, psy nebo pokuty. Právě kvůli těmto dluhům dnes v Chomutově zasahoval exekutor.
"Placením za popelnice se nezabývají. Hází to rovnou z okna," tvrdí primátorka. A obyvatel bytovek v problémové Kadaňské ulici jí dává za pravdu. "To jdete a najednou na vás někdo z okna hodí lahev," popisuje zvyky některých svých sousedů.
FOTOGRAFIE Z AKCE PROTI DLUŽNÍKŮM SI PROHLÉDNĚTE ZDE.
Neplatím, protože nemám
"Oni mi to vzali kvůli tomu, že mám nějaký splátky. Akorát jsem jim dal občanský průkaz, někam se podívali a hned mi ty peníze sebrali," popisoval při odchodu z magistrátu Zdeněk Daniel. Z jedenácti tisíc, které dostal od úřednice sociálního odboru magistrátu, mu zbyla jen tisícikoruna. "A co teďka? Já mám tři děti na výchovu, to se mám jít pást?" rozčiloval se pětapadesátiletý muž. Sám přiznal, že dluhy městu neplatil a nedodržoval ani dohodnutý splátkový kalendář. "Jsem na sociálních dávkách a neměl jsem to jak platit," tvrdil.
Podle primátorky však dlužníci úplně bez prostředků nezůstanou. Exekutor jim totiž odebral jen peníze, které vyplácí magistrát, tedy příspěvek v hmotné nouzi a příplatek na bydlení. Další dávky, které lidé inkasovali na úřadu práce, jim zůstaly.
Řápková navíc tvrdí, že ve městě se rozmohla lichva a většina příjemců sociálních příspěvků je vzápětí stejně odevzdává lichvářům. "Tím, že předběhli lichváře, nic nevyřeší," kritizovala postup města zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
Dnes až do večera
Exekutora a jeho tým chránili policisté i strážníci, ale kromě debat - především s romskými ženami - nebyl žádný zásah potřeba. "Nic extrémního se nakonec nestalo, jen běžné strkanice a vykřikování sprosťáren," komentoval průběh akce zástupce ředitele městské policie Vít Šulc.
Exekuci se odmítla podvolit jedna z žen, která skončila na policejní stanici. Vyplácení příspěvků se v Chomutově protáhlo až do večera.
Zástupkyně ombudsmana napsala kvůli exekuci sociálních dávek primátorce Ivaně Řápkové dopis. Seitlová apelovala na město, aby si svoje počínání ještě promyslelo. Řápková si však stojí za svým a tvrdí, že v Chomutově se nic protiprávního neděje. Ve chvíli, kdy se ze sociálních dávek stane finanční hotovost, může ji exekutor odebrat," tvrdí.
Podle ombudsmanova úřadu se však charakter peněz nemění a vzít lidem státní pomoc v hmotné nouzi je protiprávní. Seitlová se proto ještě v úterý večer do Chomutova rozjela, aby se o případném porušení zákona přesvědčila.
Nezvykle rušný den na chomutovském magistrátu měl pro sociálně slabé, kteří své vozy zaparkovali na vyhrazeném parkovišti, ještě jednu nepříjemnou tvář. Na autech našli botičky městské policie.
Foto: Jan Schejbal