Kraj Vysočina kapituloval před výhružkami ministerstva vnitra a slíbil, že zjedná nápravu v proplácení zdravotnických poplatků. Dalších pět krajů, kterým rovněž hrozí správní řízení kvůli systému proplácení „julínkovného", zatím žádné kroky neudělalo. Lhůta pro nápravu přitom vyprší již tuto neděli.
Šest krajů - Středočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský, Liberecký, Vysočina a Pardubický - přislíbilo začátkem roku ministerstvu, že do konce ledna znovu projednají proplácení poplatků. Pokud by nezjednaly nápravu, hrozí správní řízení nařízené ministerstvem vnitra.
Jenže zatím se k úpravě systému přihlásil jen jediný kraj - Vysočina. Jakým způsobem na Vysočině vyhověli ministerským úředníkům, ovšem není jasné. "Kraje mají termín na nápravu do 31. ledna, to je neděle o půlnoci, takže během pondělí řekneme víc," mlží Hana Malá z ministerstva vnitra.
ČTĚTE TAKÉ: Hejtmani se neshodli, jak proplácet poplatky
Paroubek chce do voleb snížit regulační poplatky
Ministerstvo vnitra už počátkem ledna zahájilo správní řízení kvůli systému proplácení zdravotnických poplatků se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým. Proplácení poplatků tam totiž podle ministerských právníků odporuje zákonu.
Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.
ČSSD a KSČM se snaží ve sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení. Je ale pravděpodobné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů. Rath již dříve uvedl, že je připraven hledat kompromis a prosadit alespoň jejich částečné omezení.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková