Ostrý vzkaz
Na Zemana na Albertově letěla vajíčka. Nebojím se vás, řekl
17.11.2014 14:52 Aktualizováno 17.11. 20:11
Vzpomínkovým akcím na události 17. listopadu 1989 zejména v Praze dominovaly protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Tisíce jeho odpůrců dorazily dopoledne na Národní třídu, kde mu vystavily symbolickou červenou kartu. Při odpoledním odhalení pamětní desky na Albertově pak stovky lidí Zemana vypískaly a vyzývaly ho k odstoupení. Prezidenta musela ochranka bránit před předměty létajícími z davu, německého prezidenta Joachima Gaucka zasáhlo vajíčko do hlavy.
Stovky odpůrců Zemana pískaly po celou dobu jeho projevu i při odhalování desky, z davu létaly předměty. Zeman řekl, že se nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě. Při projevech ostatních prezidentů lidé ztichli a tleskali.
Zeman na Albertově byl společně s prezidenty takzvané visegrádské čtyřky a Německa. Na Albertově 17. listopadu 1989 začal průvod, který příslušníci tehdejšího Sboru národní bezpečnosti (SNB) tvrdě zastavili na Národní třídě. Zeman v projevu průvod připomněl. Odvaha podle prezidenta tehdy nebyla levná a každý, kdo se účastnil podobné demonstrace, riskoval vězení nebo vyhození ze studia či zaměstnání. "Nevím, kdo z vás (v roce 1989) na Národní třídě byl. Já ano. A je zbabělost od těch, kdo tam nebyli, aby teď přišli a házeli vajíčka nebo jiné předměty," řekl Zeman.
Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali lidé na Albertově najevo na transparentech, hlasitým pískáním a voláním "Miloše do koše" nebo "Už jsme tady". V momentě, kdy prezident vstoupil na pódium, byl slyšet pouze hlasitý pískot a volání Demisi nebo Hanba. Při odhalování pamětní desky lidé na prezidenta křičeli mimo jiné "Zemane, odstup". Proti předmětům vyletujícím z davu bránila ochranka Zemana a další prezidenty deštníky.
Jedno z hozených vajíček zasáhlo německého prezidenta Joachima Gaucka do spánku; Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Gauck byl otřesen, německé strana to popřela s tím, že prezidenta zasáhl jen kousek skořápky a že si toho sotva všiml.
Při projevech ostatních prezidentů lidé tleskali. Při proslovu polského prezidenta Bronislawa Komorowského přítomní aplaudovali tomu, že chce položit květiny na hrob bývalého prezidenta Václava Havla. Potleskem ocenili, když zmínil solidaritu se zeměmi, které chtějí stejně jako středoevropské země na Západ. Uvedl Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii. Také slovenský prezident Andrej Kiska sklidil potlesk, když připomněl Ukrajinu a jejího prezidenta Petra Porošenka. Na výzvu maďarského prezidenta Jánose Ádera drželi přítomní minutu ticha za oběti komunismu.
Na transparentech byly mimo jiné nápisy připomínající Zemanovy vulgární výroky z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán nebo "Miloši, drž už pussynku", který narážel na Zemanovo vyjádření o ruské kapele Pussy Riot.
Skupinka tří mladých dívek pak třímala transparent s nápisem "Miloše do koše". Obdobné heslo lidé skandovali v listopadu 1989 na adresu tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Milouše Jakeše.
Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil počínání Zemanových odpůrců na Albertově za ostudu vzhledem k přítomnosti dalších středoevropských prezidentů. Lidé podle něj měli jít protestovat na Hrad, ne na slavnostní odhalování pamětní desky. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek naopak nepokládá vypískání prezidenta za selhání jeho odpůrců. Podle ministra by politici měli jednat tak, aby společnost sjednocovali. Předseda ODS Petr Fiala pak míní, že demonstrace jsou důkazem toho, že Zeman společnost stále více rozděluje.
Už v pondělí dopoledne se na Národní třídě sešly tisíce Zemanových odpůrců, kteří mu vystavili symbolickou červenou kartu. Podobná akce za účasti asi 500 lidí se uskutečnila také v Brně na Malinovského náměstí.
Proti kritice namířené v poslední době na prezidenta Zemana naopak vystoupila na pražském Klárově asi stovka lidí. Nesli transparenty s hesly jako "Miloši, jsme s tebou" nebo "Hanba pražské kavárně".
V obležení lidí byl od rána památník na Národní třídě, před nímž se vytvořila dlouhá fronta. Na místo, které symbolizuje zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosili lidé svíčky, květiny i věnce. Dorazili i někteří politici, mezi prvními přišli zástupci hnutí ANO a ČSSD. "Listopad 89 byl důležitý, a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás," řekl novinářům premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Babiš připomněl, že tehdejší režim většina národa nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit.
Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vyvstává opět otázka o svobodě a demokracii. "Všem nápadům na mnohem autokratičtější řízení státu říkáme zdvořile a s úsměvem: Prostě vám to nedovolíme," řekl. Exprezident Václav Klaus odmítl hlasy, které období po začátku sametové revoluce hodnotí negativně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.