Lihová mafie
Nagy se stížností neuspěl. Odsedí si devět a půl roku
14.08.2019 10:49
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Dominika Nagyho z kauzy odběratelů a distributorů nelegálního lihu kolem Likérky Drak. Směřovala proti soudním rozhodnutím, na jejichž základě má strávit 9,5 roku ve vězení. Nagy označil trest za nepřiměřeně přísný, domáhal se mimořádného snížení pod hranici sazby. Soud jeho stížnost označil za neopodstatněnou, zjistila ČTK z publikovaného usnesení.
Nagy poukazoval na to, že se doznal, vyjádřil lítost, spolupracoval s vyšetřovateli. Podle vrchního soudu, který trest zvýšil z původních osmi let o 1,5 roku, však jde spíše o běžné polehčující okolnosti než o důvod k mimořádnému snížení trestu. S tím souhlasí také ÚS.
"Jestliže tedy stěžovateli byl na základě rozhodnutí vrchního soudu uložen trest odnětí svobody v trvání 9 let a 6 měsíců, byl mu uložen trest na samé spodní hranici trestní sazby a je zjevné, že odvolací soud vycházel z výše uvedených polehčujících okolností, které hovořily ve prospěch stěžovatele," stojí v usnesení.
Nagy je někdejší jednatel distribuční firmy Nápoje Cyrano. Podle pravomocného verdiktu se dopustil krácení daní ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Škoda na daních je u Nagyho vyčíslená na půl miliardy korun.
V kauze figurovalo více obžalovaných. Jednatel distribuční firmy Verdana Robert Sedlařík si má odpykat 11 let ve vězení, majitel Likérky Drak Pavel Čaniga ještě o půl roku více.
Ke skupině bývalých obchodních zástupců patřili Ladislav Kováč a Pavel Rybář. Za účast na organizované zločinecké skupině dostal Kováč 5,5 roku, Rybář 4,5 roku vězení. Spolu s dalšími odsouzenými se hájili tím, že byli obyčejní "pěšáci" a nevěděli o tom, že by páchali trestnou činnost. Dovolání Nagyho, Kováče a Rybáře nedávno odmítl Nejvyšší soud.
Případ Likérky Drak je jednou z větví celé skupiny procesů kolem lihové mafie, kterou vedl Radek Březina. Za daňový únik 5,6 miliardy korun dostal 13 let vězení.
Alkohol z Březinova nezdaněného lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Čaniga. Likérku přitom fakticky vlastnil a ovládal Březina. O distribuci se podle rozsudku starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nagy a Sedlařík. Podle žalobce se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.