Náměstek Blažek: Opencard se rušit nebude
29.11.2009 10:30 Rozhovor
Opencard nezruším, říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. Audit, který si město objednalo, odhalil v projektu takzvané karty Pražana mnoho chyb. Mimo jiné nevýhodné smlouvy, nadměrné náklady a nulové příjmy.
Co říkáte teď po auditu na projekt Opencard? 888 milionů se zdá být opravdu obludně velká částka. Neplánujete proto jeho zastavení?
Částka je to skutečně velká. Závěry auditu říkají, že nepřiměřeně, nicméně zastavit ho nepovažuji za správné řešení. Budu se snažit projekt zachránit, protože věřím v jeho smysluplnost, ale s jinou vizí a za jiných finančních podmínek. Nyní je třeba dosáhnout dohody s provozovatelem - firmou Haguess a dostat celý proces pod přímou kontrolu města.
ČTĚTE TAKÉ: Audit k opencard je nepřesný, tvrdí ředitel informatiky
Jak je pro Vás audit důvěryhodný? Hned po zveřejnění části jeho výsledků požádal primátor o další, a to samé udělal i dopravní podnik.
Já zatím nemám důvod audit zpochybňovat, už jen proto, že jej zpracovaly renomované firmy, které si za něj ručí. Jak odbor informatiky, tak Dopravní podnik jej dostaly k vyjádření. Zajímají mne reálná fakta podložená dokumenty a argumenty.
Co uděláte, aby se částka za kartu Pražana nešplhala do miliard?
První opatření jsem přijal již začátkem tohoto roku, kdy jsem zmrazil financování rozvoje projektu.Díky tomu se neutratily stovky milionů, jak bylo dáno původním harmonogramem. V nejbližší době Radě města navrhnu vznik nového projektového týmu, který se zasadí o to, aby mělo město projekt pod kontrolou, změnily se smluvní vztahy s firmou Haguess, proběhla nezávislá soutěž na provozovatele Pražského centra karetních služeb a vznikla nová strategie projektu.
Skutečně myslíte, že tyto kroky povedou k výrazným úsporám?
Považuji to za nejlepší cestu, jak projekt udržet při životě, dát mu nový impuls a přitom do něj nevkládat žádné další peníze bez efektu.
Více než rok projekt Opencard vedete. Předtím ho měl na starosti primátor Pavel Bém, po něm ředitel odboru IT Václav Kraus. Zejména primátor Bém teď přehazuje veškeré selhání na vás. Zvenku to vypadá, jako snaha o pošpinění svého politického rivala.
Svého dílu politické zodpovědnosti se nezříkám. Nesu stejně jako ostatní zastupitelé odpovědnost za to, že jsme v roce 2006 souhlasili s projektem, jehož některé parametry se nyní ukazují jako špatné. O rok později jsem zdědil již nastartovaný proces. Zasadil jsem se o masové rozšíření karty a jako první upozornil na jeho nedostatky, když náklady významně rostly. Proto jsem inicioval několik kontrol a po prvních náznacích nesrovnalostí financování rozvoje karty zastavil a zadal jeho prošetření. Vůči svým kolegům se nechci chovat jako potrefená husa.
Ale Pavel Bém se neostýchá na svého prvního náměstka útočit.
To je věc Pavla Béma.
Neměl jste zasáhnout dříve? Když jste projekt přebíral, tak ho například zmrazit a nechat si vypracovat audit.
Když jsem přebíral gesci nad IT, jediný známý problém projektu byl v tom, že bylo vydáno málo karet. Proto vedení města rozhodlo o zahrnutí Dopravního podniku do projektu. Až na konci roku 2008 bylo zřejmé, že náklady překročí původní předpoklady, proto jsem zadal zpracování několika studií ještě před hloubkovým auditem. Vzhledem k pochybnostem jsem zkraje letošního roku rozvoj projektu zastavil a následně zadal forenzní audit. U projektu takovéhoto rozsahu nelze bez odpovídajících podkladů dělat zásadní změny den ze dne.
Podle údajů společnosti Nexia, která audit vypracovala vydal magistrát a Dopravní podnik 240 milionů korun na poradenské, konzultantské a dozorové služby. Z nich je jasno pouze o 60 milionech, kterými Dopravní podnik dotoval slevu na roční kupony. Kam tedy šlo zbylých zhruba 180 milionů korun? Jaké společnosti je dostaly a za co konkrétně je utratili?
Já jsem pro to, abychom dali nejprve šanci všem zúčastněným k vyjádření a připomínkám.
Dopravní podnik prý podle auditorů odmítl doložit finance, které utratil za marketingovou kampaň. Jedná se údajně o více než 50 milionů korun. Peníze podle MF Dnes šly do firem napojených jak na vedení radnice, tak i vedení Dopravního podniku. Dalších 28,5 milionu utratila za marketing radnice. Kampaň primátora Béma do Poslanecké sněmovny stála prý 15 milionů korun. Byl vidět po celé Praze. Při částce více než pětkrát vyšší by plakáty s Opencard musela být vytapetována pomalu celá republika. Kam tedy peníze skutečně šly?
To je přesně to, co budu chtít slyšet od odpovědných osob, tj. hlavně zástupců odboru informatiky a Dopravního podniku.
K TÉMATU: Audit: Opencard stála 888 milionů. Zisk nula
Karta Pražana: pomocník, nebo hrozba pro soukromí?
Odbor informatiky prý například nezajistil správné řízení projektu, podílel se na přípravě tendenčních materiálů pro vedení města, uzavíral nevýhodné smlouvy. Dopravní podnik zase přiděloval zakázky související s Opencard bez výběrového řízení a nedohlížel na náklady. Navíc dodavatelé podle prověrky nedodrželi klíčové vize projektu a neinformovali město o potížích. Můžeme očekávat, že budou na pražském magistrátu, popřípadě v Dopravním podniku padat hlavy? Vy osobně neuvažujete o rezignaci?
Jak už jsem zmínil, k nalezení konkrétní odpovědnosti je třeba znát vyjádření všech zúčastněných. Pro mne je v tuto chvíli podstatné vrátit projektu Opencard správnou tvář a neutratit přitom již ani korunu zbytečně.
Jak se k tomu tedy osobně postavíte?
Tak jako doposud. Budu celý problém řešit stejně otevřeně a bez ohledu na to, jestli mi to přinese body nebo ne.
Foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.