Problémy
Následky vichřice: Někde vlaky stále nejezdí, v Mostě spadl kostel
30.10.2017 14:00 Aktualizováno 30.10. 15:15
Po vichřici, která se Českem prohnala v neděli, ve 14.00 stále nejezdily vlaky na 12 tratích. Většina z nich by měla být opět zprovozněna během odpoledne či podvečera. Výjimkou je úsek z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy, kde nebudou kvůli velkému množství popadaných stromů vlaky jezdit ani v úterý. Řekla to mluvčí drah Radka Pistoriusová.
V úsecích, kde je provoz zastaven, vlaky nahradily autobusy. Podrobné informace o provozu lidé najdou na webu Českých drah.
Mluvčí připomněla, že od neděle dráhy zaznamenaly na železnici přes 90 mimořádných událostí, většinou to byly stromy popadané na koleje nebo trakční vedení. Ráno byly problémy ještě na více než 20 úsecích regionálních tratí v horských oblastech Libereckého kraje, v Krušných horách, v jižních Čechách a na Vysočině. Z hlavních tratí byly potíže jen mezi Chebem a Plzní, kde byl provoz ale obnoven kolem 8.00.
V neděli největší komplikace způsobilo zastavení provozu na železničním koridoru mezi Prahou a Olomoucí, kudy se první vlaky po vichřici rozjely večer kolem 20.00.
Postupně se snižuje také počet domácností, které zůstaly po nedělní vichřici bez dodávek elektrické energie. Ráno bylo bez proudu 120 000 odběratelů energetické společnosti ČEZ, ve 13.00 jich bylo 80 000. Další distributor elektřiny E.ON, který dodává proud hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině, hlásil dopoledne na 28 000 odběrných míst bez elektřiny.
Nedělní vichřice si v Česku vyžádala tři lidské životy. Padající stromy usmrtily ženu u Starče na Třebíčsku a muže v Jičíně. Dopoledne podlehl následkům zranění, která utrpěl poté, co na něj v neděli spadl strom, muž z Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Bez proudu bylo v neděli odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se počet snížil na 300 000. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám.
Zřícený kostel v Mostě: co s ním bude?
Město Most chce vědět, co bude s pravoslavným kostelem, který se zřítil v neděli při vichřici. Zborcená dřevěná stavba je uprostřed oploceného areálu a nikoho neohrožuje. Zatímco v jiných částech města se pracuje na odstraňování škod a třeba cesty v městských lesích jsou nepřístupné, trosky kostela zůstávají ležet na zemi.
"Dnes budeme hovořit se zástupci pravoslavné církve. Co bude s kostelem dál, to v tuto chvíli ještě nedokážeme říci," uvedl mostecký primátor Jan Paparega. Vyjádření pravoslavné církve k události se zatím nepodařilo získat.
Pravoslavný kostel svatého Valentýna byl vysvěcen v říjnu 2011, od té doby je nepřístupný. Dřevěná stavba byla postavena v sousedství přesunutého gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. "Pro občany pád kostela nemá nějaký zásadní dopad, protože k němu nikdy nemohli a i teď je za plotem," řekla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.
Dřevěná stavba v transylvánském stylu měla připomínat památku rumunských vojáků padlých na českém a slovenském území za druhé světové války. Pravoslavný kostel stavěli dělníci v Rumunsku, poté stavbu rozebrali a přepravili na sever Čech. Na místě kostelíku stávalo historické město, které muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí.
Vichřice v Mostě kromě kostelíka porazila několik stromů, poškozeny byly části střech, například i dvou základních škol, zimního stadionu a knihovny. Technické služby povolaly do služby 22 lidí, kteří následky vichřice likvidovali. "Záměrně jsme v neděli nevyváželi odpad, aby byly kontejnery těžší, a snáz tak odolávaly větru," uvedl ředitel Technických služeb města Mostu Pavel Hlaváček.
Vichřice napáchala značné škody v městských lesích, cesty jsou nepřístupné, zničené jsou posedy. "Městské lesy si na odstranění následků vichřice budou muset najmout techniku i lidi," uvedl náměstek primátora Marek Hrvol. "Největší škody jsou v oblasti Mníšku a Klínů. Tam se od rána zpřístupňují cesty, aby se lesáci do lesů dostali. Potrvá to tak tři čtyři dny. Pak teprve bude možné škody upřesnit," uvedl Hrvol.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.