Přesně před šedesáti lety připravili ostravští politikové svůj první „návrh na řešení otázky našich spoluobčanů cikánského původu". Podnes ale žádný politik na rozumné "řešení" nepřišel.
V roce 1951 žilo v Ostravě asi 350 Romů. Dnes jich v ocelovém srdci republiky bydlí 20 až 30 tisíc, vesměs jsou bez práce a významně se podílejí na ostravské kriminalitě, což je pro ně často jediná možnost, jak přežít ponižující živoření v takzvaných "sociálně vyloučených lokalitách" čili v cikánských ghettech v bývalých hutnických a hornických koloniích.
Z vozů na stavby socialismu
Kdo je aktuálně zodpovědný za takový stav, to nechám na politicích a občanských aktivistech. V ostravském archivu jsem ale nedávno našel zajímavý dokument s názvem Návrh na řešení otázky našich spoluobčanů cikánského původu, který je třeba nadějnou stopou k historickým viníkům současných problémů.
Návrh v roce 1951 vytvořil pro ostravské politiky referát pro vnitřní a bezpečnostní věci jednotného národního výboru a je to vůbec první dokument, který řešil soužití s romským obyvatelstvem ve městě. "Potíže působí především početné cikánské rodiny, které žijí ve vozech nebo ve stanech," píše se v uvedeném textu. V té době v Ostravě a bezprostředním okolí žilo nomádským způsobem asi 350 lidí. Přičinliví úředníci je ale chtěli vidět se zednickou lžící na ostravských staveništích. "Velké stavby socialismu jim dávají dobré možnosti výdělku. Proto u nás v Ostravě jsme nuceni mnohem naléhavěji řešiti cikánskou otázku než v jiných městech," zaznělo v návrhu.
KSČ vadila cikánská svoboda
Ze zprávy vyplývá, že Romové žili třeba na březích Ostravice, kde nikomu příliš nevadili. Živili se draním peří, chlapi kšeftovali s koňmi a brousili nože. "Asi 25 až 30 cikánů táboří ve Vratimově nedaleko mostu u Ostravice po pravém břehu. Mají k dispozici osm obytných vozů a sedm koní," konstatovalo se v inkriminovaném návrhu. Na Krausovci zase úřady našly osm cikánských vozů s koňmi, vesměs v majetku Biháriů, Stojků a Lakatošů. Ve voze, kterému úředníci dali číslo VIII, žili manželé Michal a Helena Lakatošovi s devíti dětmi. Prý spokojeně, jenže úřadům vadil právě ten jejich svobodomyslný život, v éře budování komunismu neudržitelný.
"Dosud žádný cikán nebo cikánka se také neoddávala před úřady. Stále tyto sňatky dějí se před cikánskými králi," vadilo úředníkům, kteří navrhovali poučit se u soudruha Stalina. "Budeme-li důsledně řešiti cikánskou otázku, je nutné, abychom se poučili z velikých zkušeností Sovětského svazu v řešení národnostních otázek." A jak známo, Stalin národnostní otázky řešil radikálně. Třeba krymské Tatary odsunul do nehostinných stepí Kazachstánu. I ostravský návrh z roku 1951 připouštěl podobnou možnost - odsun do pohraničí vysídleného po válce. "Kdyby byla dána cikánům příležitost osídliti celou vesnici, poskytlo by se jim také krásného přírodního prostředí," argumentovali "odborníci" na romskou otázku z referátu pro vnitřní a bezpečnostní věci.
Doutnák zapálený v roce 1951
O pár let později pak komunisti kočování Romů skutečně zakázali zákonem. V Ostravě je sestěhovali do bytovek pro brigádníky. Došlo i na opuštěné vesnice v Sudetech, kde byli Romové nuceni pracovat ve státních statcích. Cikánky navždy přestaly drát peří a cikáni brousit nože a prodávat koně. Stát jim vzal staleté tradice a nabídl krumpáč, vidle a hornická kladiva, což byly nástroje, které Romové neznali. Doutnák k dnešním problémům tak byl zapálen možná právě před šedesáti lety.