Poslanecká sněmovna
Návrh zákona o adopcích by pomohl víc lesbičkám než gayům
11.05.2013 06:25 Původní zpráva
Registrovaní partneři si možná budou v budoucnosti moci adoptovat dítě. Navrhuje to alespoň novela zákona, kterou předkládá poslanec Viktor Paggio (LIDEM). Norma umožní partnerům otců nebo matek osvojit si jejich dítě. Adopce odložených dětí v ústavu možná nebude.
"Je to velmi dobrý návrh, pro který hledám podporu napříč politickým spektrem," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Viktor Paggio. Předlohu vypracovala platforma PROUD. Její jednatelka Martina Štěpánková se domnívá, že zákon odstraní současný diskriminační stav.
Má to ale háček. "Zákon se týká jen těch dětí, které už v dotčených rodinách žijí a vyrůstají," vysvětluje Štěpánková. Vždy jeden z registrovaných partnerů musí být rodičem dítěte. "V zákoně je stanoveno, že ten partner, který není rodičem, si bude moci dítě toho druhého osvojit. Dítě pak bude mít rodiče stejného pohlaví," vysvětlila. Adopce by se však netýkaly dětí v ústavní péči.
Pokud dítě bude mít oba rodiče, jen třeba rozvedené, adopce možná nebude. Půjde to pouze v situaci, kdy rodič ovdoví nebo má nemanželské dítě, ke kterému se nikdo jiný nehlásí. Zákon je tedy výhodnější spíš pro lesbické páry, kdy si jedna z matek pořídí dítě od "dárce spermatu", než pro gaye, kteří mají ve vlastní péči dítě jen výjimečně. "Obecně platí, že gayové mají daleko horší přístup k rodičovství. To je bohužel fakt," přiznala Štěpánková. Sama zná však případy, kdy dítě narozené třeba v zahraničí vychovávají dva muži.
Odborníci předlohu vítají. "Z výzkumů po světě vyplývá, že sexuální orientace rodičů nehraje takovou roli ve výchově dětí, jak si myslíme. Sexuální orientace rodičů neovlivní orientaci dětí," reagoval na zprávy o přípravě zákona ředitel neziskové organizace Liga otevřených mužů a psychoterapeut Martin Jára.
Profesor sexuologie Petr Weiss s ním souhlasí. "Od 70. let ve světě proběhla řada výzkumů týkajících se dětí, které vyrostly v rodině jednopohlavních párů. Výzkumy měly jednoznačné výsledky - u dětí nebylo zjištěno žádné narušení, ani z hlediska sexuální orientace, identity, neuroticismu a dokonce ani z hlediska jejich postavení ve školním kolektivu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Domnívá se, že zákon by měl dovolit adoptovat i děti z ústavu těm párům, kterým se vlastní mít nepodařilo.
I přes kladné přijetí normy mezi odborníky zákon bude mít pravděpodobně ve sněmovně k schválení složitou cestu. Mezi poslanci je totiž řada konzervativců, kteří se proti adopci dětí homosexuálními páry stavějí. "Mám k tomu čistě biologické důvody," vysvětlil ke svému odmítavému stanovisku on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Boris Šťastný (ODS). "Podpořil jsem institut registrovaného partnerství, ale tenhle zákon nepodpořím v žádném případě. Důvod je jednoduchý. Pro zplození dítěte vždy stejně jako u ostatních savců je potřeba samec a samice, tedy muž a žena. Jsem přesvědčen, že i právo na jeho následnou výchovu má mít primárně muž a žena. Neexistuje možnost počít dítě mezi jedinci stejného pohlaví, a proto nevidím žádného práva dítě takto vychovávat," vysvětlil.
Jak se k zákonu postaví celá ODS, tedy největší koaliční strana, Šťastný netuší. "Co udělá ODS, to nevím, v ní se nevyznám. Ideovou konzistenci nemá," podotkl.
Těžko však bude zákon nacházet podporu i mezi poslanci TOP 09, kteří se často rekrutovali z bývalých lidovců. Pro návrh by však mohli zvednout ruce komunisti nebo sociální demokraté.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.