Brněnská smyčka a miliardoví Češi

Domácí
22. 1. 2017 15:30
Hyperloop na veletrhu v Pekingu.
Hyperloop na veletrhu v Pekingu.

Když před nějakými třemi lety miliardář Elon Musk představoval revoluční koncept dopravy Hyperloop, přišlo to některým jako odvážná vize budoucnosti, jiní v tom viděli neproveditelnou "blbost jak Brno". Soustava tubusů, v nichž díky podtlaku lidé cestují obrovskou rychlostí v kapslích o velikosti vlakového kupé, od té doby sice ještě nikde nevyrostla, ale už se přiblížila právě Brnu. Tamní primátor Petr Vokřál podepsal memorandum se společností Hyperloop Transportation Technology (HTT), jehož výsledkem bude studie proveditelnosti propojení moravské metropole s Prahou a Bratislavou tímto systémem.

Podle odhadů firmy, která podobné studie zpracovává i pro Slovensko, Spojené arabské emiráty, Rusko a Turecko, by kilometr tratě pro šalinu budoucnosti měl vyjít zhruba na 300 milionů korun. Možná je to ale tím, že lidé z HTT v Česku ještě nestavěli a nevědí, že i kilometr našich mizerných dálnic vychází zhruba o sto milionů dráže. Nejspíše na jednání do Brna nejeli po D1, protože pak by si celou akci mohli kvůli tuzemskému pojetí infrastruktury rozmyslet. Kdyby se ale projekt podařil, mohla by se cesta mezi Brnem a Prahou zkrátit z těch více než dvou hodin jen na několik minut. A to přece chce každý Pražák i Brňák!

Miliardoví Češi 

Zatímco se Američané v Brně chystali na stavbu tratě budoucnosti, jiní Američané v Praze nakupovali. Softwarový gigant Oracle koupil tuzemský start-up Apiary. Za firmičku, která zaměstnává přes třicet lidí v Praze a San Francisku, dal Oracle podle jednoho z investorů desítimístnou částku, tedy nižší jednotky miliard korun. A to je příjemné - minimálně pro investory, jako jsou Credo Ventures, zakladatel Mall.cz Ondřej Fryc nebo matematik a zakladatel RSJ Karel Janeček. Produkty Apiary umožňují programátorům vytvářet a testovat vlastní API, což jsou rozhraní pro programování aplikací. Aniž se člověk uchýlí k vysvětlování toho, co je to aplikace nebo programování, stačí si říct, že firma je prostě tím hodnotnější, čím složitěji zní její byznys, který někomu ulehčuje život. To ostatně můžeme vztáhnout i na ještě komplikovanější Oracle, jehož hodnota je zhruba 160 miliard dolarů (čtyři biliony korun) a jeho zakladatel Larry Ellison je devátým nejbohatším člověkem planety se jměním lehce převyšujícím jeden bilion korun.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ