Jak rozumět výsledku vládní bitky o DPH? V roce 2012 dvě sazby, spodní 14, horní 20 procent. V roce 2013 jednotná sazba 17,5 procenta. Je to promyšlený, rozumný krok, nebo handl vládních stran?
Hodnoty DPH, které TOP
Kalousek toto kolo prohrál. Nepřeválcovala ho nějaká silnější "idea", nějaký silnější postoj, ale Věci veřejné. Odmítly jednotnou sazbu DPH 19 procent jako nespravedlivou. Zároveň tím zřejmě ochudily "své" školství a dopravu o peníze. A protože jim o nás jde jen naoko, můžeme čekat, že se vbrzku zvedne cena dálničních známek, dokonce ministr dopravy možná zpoplatní i silnice 1. třídy. Vévéčka pak řeknou: Za to může Kalousek...
Věci veřejné jsou nejsilnější partaj ve vládě. Mávají s ní, jak chtějí. Proč? Protože Petr Nečas chce za každou cenu dál vládnout. Dávno se měl VV zbavit a hledat jiný model kabinetu. Takhle je vydírán lidmi tak neprůhlednými jako Vít Bárta a tak hadrovitými, jako je Radek John. Díky tomu jsou rozhodnutí vlády náhodná a do budoucna naprosto nevypočitatelná.
Teď se vláda shodla na DPH 17,5 procenta od roku 2013. Za týden, za měsíc, natožpak za rok to může být jinak. Jistotu s takto složenou vládou nemáme žádnou.
S čím musíme počítat? Vláda vydrží CELÉ VOLEBNÍ OBDOBÍ. Věci veřejné neodejdou z vlády (Bárta zřejmě potřebuje dostat zpátky minimálně to, co do VV vložil). Nečas nechce přestat premiérovat; každý den je dobrý. Kalousek taky nejeví velkou chuť odejít z kabinetu, kde má de facto rozhodující reformní slovo. (I dnes, kdy prohrál, byla přijata jedna z jeho variant.)
Výsledek vládního rozhodnutí: zdraží se nám to základní, co potřebujeme. Nejdřív o 4 procenta, pak ještě o 3,5. K tomu připočtěme dražší dálniční známky, případně zpoplatněné silnice 1. třídy. A nejspíš ještě mnohá další milá překvapení. Rajský výhled!