Člověk aby se bál otevřít noviny. Skoro denně se zjeví nějaký nový malér, nějaká brutální zlodějna, tu starší, tu čerstvější. Dnes LN píší o armádním nákupu přepravních letadel CASA. Podle deníku Portugalci koupili casy o půlku levněji než my. A zas u toho figuroval Martin Barták jako vyjednavač. A Omnipol jako zprostředkovatel.
Českou armádu přišlo jedno letadlo na 875 milionů korun, Portugalce na 418 milionů. České ministerstvo obrany od začátku nákup vysvětlovalo tak, tři casy koupí a jeden kus vymění za pět vejražních bitevníků L-159. Pak by cena jedné casy stoupla dokonce na 1,16 miliardy korun... Nákup obrněnců Pandur přišel podle MF Dnes Česko čtyřikrát dráž než Portugalsko. Obranu Bartáka známe: my měli lepší výbavu než Portugalci. O tolik? A u letounů CASA zase? Neuvěřitelné, nepochybně lživé.
Zprávy o zlodějských, zkorumpovaných zakázkách (jak jinak si nákupy o tolik dražší vysvětlit, že) přicházejí v době, kdy se všecko zdražuje, protože stát nemá peníze. A nemá je proto, že byly rozkradeny.
Logické by bylo, kdyby policie – když už se o té špíně ví, když už je pravidelně propírána v tisku – pochytala viníky a ti šli před soud. To by člověk cítil jako satisfakci. Také je naděje, že by se daly zachránit stamiliony či miliardy z úplatků, které zákonitě musely tyto (a jiné, třebas gripeny atd.) obří zakázky provázet. Jenže to se nestane, v této "logice" nežijeme. Ačkoliv je nákup cas poměrně čerstvý, květen 2009 není žádná prehistorie, víme, že nic dokázáno nebude. Policie korupci nedokáže. Nikdo sedět nepůjde a peníze vráceny nebudou.
Proč? Tušíme, že peníze neukradl jeden, dva, pět lidí. Jedou v tom politické strany. Peníze dávno zahučely v jejich absurdních, přiblblých volebních kampaních a jinde. Díry v rozpočtu zatáhneme my. A oni, politici, naši "zachránci", nám tu pekelnou dietu naordinují a ještě budou chtít, abychom jim byli patřičně vděčni a znovu je volili.
A lidé je zase budou volit. Amen.