Zlínské Waterloo ČSSD

Domácí
13. 1. 2014 08:15
Prvního kola doplňujících voleb do Senátu se zúčastnilo jen 23,3 procenta voličů.
Prvního kola doplňujících voleb do Senátu se zúčastnilo jen 23,3 procenta voličů.

Dílčí výsledky senátního klání na Zlínsku se na první pohled jako dějinotvorné nezdají. Na vládnutí či nevládnutí republikové koalice nic nezmění, přesto jde o jistý náznak. Poprvé od říjnových voleb do sněmovny si parlamentní strany vyzkoušely přízeň u voličů naostro, nikoli jen v průzkumech veřejného mínění.

První kolo dopadlo překvapivě. Několik závěrů: První a jasný - být (skoro) zetěm předsedy jedné z parlamentních stran a k tomu ještě bývalého senátora v daném místě ještě neznamená uspět v politice. Lékař Pavel Talaš, s jehož dcerou Monikou chodí Tomio Okamura, se propadl s necelými 13 procenty. Kandidoval prapodivně zároveň za celostátně opoziční Okamurův Úsvit přímé demokracie a současně s podporou již v brzké době koaličního Babišova hnutí ANO.

Modrá senzace

To v ODS se zrodil hrdina. Ještě v nedávné minulosti by postup bývalého hejtmana do druhého kola senátních voleb u občanských demokratů nic neznamenal. Ještě loni ale ODS byla velkou stranou, dnes je na pokraji pádu do nicotnosti. A 16,5 procenta, které přinesly Liboru Lukášovi postupové místo, znamená malý zázrak. I když Lukáš za týden nevyhraje, už teď by měl být horkým kandidátem na stranického šéfa - volební kongres se koná už o víkendu a on ve srovnání s kandidáty na partajního předsedu zabodoval ve volebním ohni. Favorit na šéfa ODS profesor Petr Fiala sice v Jihomoravském kraji ve sněmovních volbách uspěl v preferenčních hlasech, ale v regionu ODS pod jeho vedením skončila až šestá. Europoslanec Edvard Kožušník se chystá do souboje o hlasy v eurovolbách až za několik měsíců.

Vítězem prvního kola na Zlínsku je lidovecký starosta Uherského Brodu, čtyřicetiletý Patrik Kunčar. S 23,4 procenta má velkou šanci za týden získat v rozhodující bitvě hlasy levice a usednout v horní parlamentní komoře, kde se místo uvolnilo poté, co Tomio Okamura vyměnil Senát za Poslaneckou sněmovnu.

Co je ale nejdůležitější sdělení doplňovacích voleb? Jednak téměř nikoho nezajímaly - účast 23,3 procenta je i na senátní poměry tristní. A především, kandidátka v říjnu vítězné strany, krajská zastupitelka ČSSD Milena Kovaříková, vypadla už v prvním kole - po těsném souboji s již zmíněným občanským demokratem (!). V regionu, který vždy byl spíše levicový. (Lukáš se stal hejtmanem po krajských volbách v roce 2004, kdy - poprvé a naposledy v regionálních volbách - zmodrala skoro celá mapa Česka, protože to celostátní vláda pod vedením sociálního demokrata Stanislava Grosse vedla od deseti k pěti.)

Senátní volby vždy alespoň částečně odrážejí názory voličů na nejvyšší politiku. Zatímco lidoveckým příznivcům účast v trojkoaličním projektu s ČSSD a ANO zjevně nevadí, ti sociálnědemokratičtí s ním nejspíš mají problém. Pro Bohuslava Sobotku, zmítaného souboji uvnitř strany, s koaličními partnery a hlavně s prezidentem Milošem Zemanem, tedy nic moc vyhlídky. A to jeho vláda ještě ani nevznikla.

Autor: Lukáš BekFoto: ČTK , Němec Zdeněk.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ