Dílčí výsledky senátního klání na Zlínsku se na první pohled jako dějinotvorné nezdají. Na vládnutí či nevládnutí republikové koalice nic nezmění, přesto jde o jistý náznak. Poprvé od říjnových voleb do sněmovny si parlamentní strany vyzkoušely přízeň u voličů naostro, nikoli jen v průzkumech veřejného mínění.
První kolo dopadlo překvapivě. Několik závěrů: První a jasný - být (skoro) zetěm předsedy jedné z parlamentních stran a k tomu ještě bývalého senátora v daném místě ještě neznamená uspět v politice. Lékař Pavel Talaš, s jehož dcerou Monikou chodí Tomio Okamura, se propadl s necelými 13 procenty. Kandidoval prapodivně zároveň za celostátně opoziční Okamurův Úsvit přímé demokracie a současně s podporou již v brzké době koaličního Babišova hnutí ANO.
Modrá senzace
To v ODS se zrodil hrdina. Ještě v nedávné minulosti by postup bývalého hejtmana do druhého kola senátních voleb u občanských demokratů nic neznamenal. Ještě loni ale ODS byla velkou stranou, dnes je na pokraji pádu do nicotnosti. A 16,5 procenta, které přinesly Liboru Lukášovi postupové místo, znamená malý zázrak. I když Lukáš za týden nevyhraje, už teď by měl být horkým kandidátem na stranického šéfa - volební kongres se koná už o víkendu a on ve srovnání s kandidáty na partajního předsedu zabodoval ve volebním ohni. Favorit na šéfa ODS profesor Petr Fiala sice v Jihomoravském kraji ve sněmovních volbách uspěl v preferenčních hlasech, ale v regionu ODS pod jeho vedením skončila až šestá. Europoslanec Edvard Kožušník se chystá do souboje o hlasy v eurovolbách až za několik měsíců.
Vítězem prvního kola na Zlínsku je lidovecký starosta Uherského Brodu, čtyřicetiletý Patrik Kunčar. S 23,4 procenta má velkou šanci za týden získat v rozhodující bitvě hlasy levice a usednout v horní parlamentní komoře, kde se místo uvolnilo poté, co Tomio Okamura vyměnil Senát za Poslaneckou sněmovnu.
Co je ale nejdůležitější sdělení doplňovacích voleb? Jednak téměř nikoho nezajímaly - účast 23,3 procenta je i na senátní poměry tristní. A především, kandidátka v říjnu vítězné strany, krajská zastupitelka ČSSD Milena Kovaříková, vypadla už v prvním kole - po těsném souboji s již zmíněným občanským demokratem (!). V regionu, který vždy byl spíše levicový. (Lukáš se stal hejtmanem po krajských volbách v roce 2004, kdy - poprvé a naposledy v regionálních volbách - zmodrala skoro celá mapa Česka, protože to celostátní vláda pod vedením sociálního demokrata Stanislava Grosse vedla od deseti k pěti.)
Senátní volby vždy alespoň částečně odrážejí názory voličů na nejvyšší politiku. Zatímco lidoveckým příznivcům účast v trojkoaličním projektu s ČSSD a ANO zjevně nevadí, ti sociálnědemokratičtí s ním nejspíš mají problém. Pro Bohuslava Sobotku, zmítaného souboji uvnitř strany, s koaličními partnery a hlavně s prezidentem Milošem Zemanem, tedy nic moc vyhlídky. A to jeho vláda ještě ani nevznikla.