Včera Nejvyšší správní soud rozhodl, že Jana Bobošíková může kandidovat na prezidentku. Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý nikoli. Drsné jsou dvě věci. Vnitro neuznalo, že udělalo při počítání chybných hlasů chybu. A předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa tvrdí, že prováděcí zákon "není v souladu s ústavním pořádkem". Je tedy neústavní, zmršený, měl by být zrušen. Celé to nabízí otřesný pohled na to, jak pracuje vláda a její experti. Vyrobila zmetek.
Soudní senát NSS se skládal ze sedmi členů. S výsledným usnesením nesouhlasili hned tři soudci. Nikoli proto, že by výpočet vnitra považovali za únosný (tedy sčítání procent místo jejich zprůměrování), ale proto, že by nejradši zákon zrušili. Josef Baxa MF Dnes řekl: "My jsme tvrdili od začátku, že tento zákon o volbě prezidenta není v souladu s ústavním pořádkem a volební senát měl přerušit řízení a předložit zákon Ústavnímu soudu." To je vážné. Pokud se některý z vyřazených kandidátů odvolá k Ústavnímu soudu, s vysokou pravděpodobností uspěje a ÚS vládní zmetek zruší.
Čtyři soudci, kteří zvedli ruku pro přijaté usnesení, to udělali podle Baxy ve "snaze neblokovat volby". Ta snaha je podivná. My tu volbu nepotřebujeme. Nepotřebujeme prezidenta. Jeho roli zastanou bez potíží jiní ústavní činitelé. Zato nutně potřebujeme, aby u nás platilo jasné, srozumitelné právo. To se neděje. Bylo by zdravé, kdyby byl vládní zmetek napaden ústavní stížností a zrušen.
Vyřazený Tomio Okamura se chce rozhodnout do pondělí, zda podá ústavní stížnost. O čem bude přemýšlet? O tom, jestli zruší první kolo lednové přímé volby.
Je to paradox, on sám je skvělou ukázkou mizerného prováděcího zákona. Předseda volebního senátu NSS Vojtěch Šimíček řekl Právu: "Zejména u pana Okamury byla chybovost taková, že celé archy byly smyšlené, sepsané jednou rukou." Nevíme, kdo podváděl, zdá se, že sběrači podpisů, ale podvodný sběr to byl. Okamura věc vidí jinak. Nepřiznává, že jeho sběrači podváděli, nýbrž kouše jak pes napadený vzteklinou (byl by to super prezident): "NSS rozhodl politicky, ale podle naprosto jiného politického zadání, tedy zablokovat alespoň ty kandidáty, u nichž to alespoň nějak půjde zdůvodnit," řekl. A dál: "Pokud cokoli ohrozilo přímou volbu, pak to nebyl Okamura, ale nezákonné a protiústavní kroky vnitra, které udělalo maximum, aby vyřadilo nepohodlné kandidáty z voleb. Jsem den ode dne více přesvědčený, že ministerstvo nedělalo chyby, ale plnilo zadané úkoly."
Vadí mu i informování o kandidátech, média prý "lžou a překrucují fakta". Kope kolem sebe, nešetří ani Transparency International, která monitoruje financování kampaně a snaží se o to, aby veřejnost dostala co nejvíc informací od jednotlivých kandidátů. Okamura: "Stačí se podívat, komu nejvíc nahrálo naše vyškrtnutí, kdo má podplacená média prostřednictvím inzerce a koho označila TIC za nejčistšího." Nejčistší je podle TIC kandidát Jan Fischer, nikoli Okamura. Ten má jasno: "Mediální kmotr podle mých informací obchází vydavatele a tlačí je k propagaci svého koně. Souhlasím s prezidentem, že velký vliv na to, kdo bude prezidentem, budou mít média. Ale ještě větší vliv mají kmotři v pozadí, kteří tato média zaplatí."
Okamura, jehož některé podpisové archy byly podvrženy, obviňuje zbytek světa ze spiknutí. A právě tenhle pán může celkem snadno přímou volbu zablokovat. Kdyby prováděcí zákon nebyl zmetek, Okamura by byl nahraný. Za celou tu hloupou šlamastyku může vláda.
Zmetek a Okamura
Domácí
14. 12. 2012 12:37Glosa Martina Fendrycha.
Foto: Profimedia