Premiér Petr Nečas se na svých osobních stránkách ostře ohradil proti kritice opozice, nezávislých iniciativ a médií, že jeho kabinet selhává v boji s korupcí. Za poslední rok udělala vláda v boji proti korupci více než ostatní - především sociálnědemokratické - vlády za celé poslední desetiletí, tvrdí premiér. K reakci ho vyprovokoval mimo jiné nedávný komentář Hospodářských novin.
"Konkrétní kroky, které přijímá vláda, jdou mnohem dále než kroky – pokud byly vůbec nějaké - vlád předchozích. A především vlád sociální demokracie, která dnes také vehementně křičí, jak konečně umí s korupcí zatočit. Podobné aktivity se objevují v době, kdy vyplouvají na povrch miliardové skandály za vlád ČSSD, zcela nesrovnatelné s příměry ze současnosti," píše Nečas. Jako příklad uvádí privatizace Mostecké uhelné, Škody Plzeň či OKD, které vyšetřuje protikorupční policie. Na propojení těchto privatizačních kauz se současným předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou jako první upozornil ve svém aktuálním vydání časopis TÝDEN.
"Kde byly v té době všechny tyto antikorupční iniciativy, fondy nebo nadace, které se teď rodí jako houby po dešti? Demonstrovali odboráři v ulicích, když se začaly objevovat zprávy o Paroubkových a Grossových šibalech nebo podezření z korupce při pronájmu gripenů?" ptá se premiér.
Neudělali jsme málo, hájí se premiér
Anketa:
Která vláda nejlépe čelila nebo čelí korupci?
- Současná Nečasova. 25%
- Fischerova. 25%
- Topolánkova. 25%
- Paroubkova. 25%
Předseda vlády dále vypočítává úspěchy, kterých jím vedený kabinet podle jeho názoru dosáhl: "O tom, že boj proti korupci vláda považuje za zásadní prioritu, svědčí konkrétní činy, ne slova. Zrušili jsme prostředníky nákupu techniky v armádě. Zrušili jsme ekotendr.
Zákon o veřejných zakázkách je výrazným posunem vpřed proti minulosti, přičemž hlavní opatření vycházejí z doporučení NERV a Platformy pro transparentní veřejné zakázky, za přispění respektovaných neziskových organizací Transparency International a Oživení."
"Povinně zavádíme elektronické aukce u vybraných veřejných zakázek, což už dnes ve zdravotnictví výrazně snižuje ceny. Zvyšujeme kontrolu veřejnosti povinným zveřejňováním smluv a konečných cen. Zavedeme snížení limitu zakázek malého rozsahu nebo automatické zrušení soutěže, do které se přihlásila jedna firma. Omezíme prostor pro šití zakázek na míru, zvyšujeme tresty za korupci u veřejných činitelů," pokračuje ve svém výčtu Nečas.
V závěru svého polemického textu premiér vyzývá ke spolupráci i své kritiky. "Dveře jsou však otevřeny a každý, kdo svoje 'antikorupčnictví' nemyslí jen jako zástěrku k politickým hrám, bude vítán," poznamenává Nečas.