Nejčastější <span>příčina sebevražd</span>? Problémy v rodině

Domácí
23. 11. 2007 11:27
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeši si na život sáhnou většinou kvůli problémům v rodině. Podle policejních statistik se to týká 24 procent všech sebevražd. Zhruba 22 procent sebevražd páchají lidé duševně nemocní a za desetinu mohou jiné choroby.

Statisticky nejvíce sebevražd se stává v pondělí a na jaře. Muži i ženy nejčastěji volí oběšení. Na demografickém semináři to tento týden řekl Vladimír Polášek z Českého statistického ústavu.

Podle demografů nejsou statistiky sebevražd přesné a ani být nemohou. Mnoho sebevražd se považuje za přirozenou smrt nebo vraždu. Pokud policie případ ukončí po letech s tím, že jde o sebevraždu, Český statistický ústav to do statistik zpětně nezanese. Proto se například trochu liší policejní statistiky a data ústavu od roku 2003.

Podle demografky Šárky Kasalové-Daňkové, která zpracovala policejní statistiky a srovnala je s daty ústavu, za to může tehdejší odhalení sériových vražd manželů Stodolových. Kvůli nim musela policie znovu prošetřit desítky případů nevyjasněných úmrtí.

Velmi málo sebevražd se páchalo za první i druhé světové války. Do křivky sebevražednosti zvlášť nezasáhly ani významné roky 1948, 1968 nebo 1989. Sebevražednost výrazně stoupla v 70. letech, od 90. let zase spíše klesala.

Pokud jde o důvody, proč ve válkách klesá počet sebevražd, neexistuje mezi odborníky shoda. "Buď je to tím, že lidé vnímají život jako větší hodnotu, anebo prostě tím, že když chtějí život vzdát, tak se dobrovolně vydají kulkám, a do statistik se to jako sebevražda nezanese," řekl Polášek.

Statistiky prokazují také rozdíly v sebevražednosti mužů a žen. Podle Kasalové-Daňkové jsou sebevražedné pokusy častější u žen, dokonaná sebevražednost je ale vyšší u mužů. U žen jsou také daleko častějším motivem duševní poruchy (38 procent oproti 18,5 procenta u mužů). U mužů zase hrají větší roli rodinné problémy a pracovní či školní konflikty (27 procent oproti 14 procentům u žen).

Liší se i způsoby sebevraždy. Muži i ženy nejčastěji volí formu oběšení, zatímco muži ale v 62,9 procenta, ženy ve 43,5 procenta. Ženy se asi ve 20 procentech otráví a v 18 procentech skočí z výšky.

V letech 2002 až 2005 si vzalo život v Česku 226 dětí a mladistvých do 20 let, 21 z nich bylo mladších 15 let. V 41 procentu se nezjistí důvod jejich konání. Pokud ano, jde většinou o rodinné problémy nebo potíže ve škole či psychickou poruchu.

Denně si podle statistik vezme na světě život 1200 lidí, z toho 56 dětí a mladých do 20 let. V České republice spáchalo sebevraždu za posledních 50 let 110 tisíc lidí.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ