Nejvyšší soud <span>potvrdil</span> pět let pro Pitra

Domácí
4. 1. 2008 13:15
Tomáš Pitr
Tomáš Pitr

Tomáš PitrNejvyšší soud odmítl dovolání podnikatele Tomáše Pitra, a definitivně mu tak potvrdil pětiletý trest vězení za daňové delikty z roku 1994. Odmítl též dovolání Miroslava Provoda, Vratislava Romanovského a Milana Jungra, kteří byli souzeni společně s Pitrem. Bez dalších podrobností to potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. Pitr je nyní na útěku, trestu se vyhýbá. Provod je ve vězení.

Písemné odůvodnění verdiktu zatím Nejvyšší soud nezveřejnil, udělá to až po doručení rozhodnutí účastníkům řízení. Pitr v dovolání tvrdil, že právní kvalifikace rozsudků byla špatně odůvodněna. Navrhoval zrušit předloňský pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu i předchozí verdikt tamějšího městského soudu.

Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a škoda státu prý dosáhla 51 milionů korun. Pitr se podle státní zástupkyně podílel na třech skutcích a údajně způsobil škodu téměř 23,5 milionu korun.

Podle Pitrova advokáta Jiřího Teryngela ale jednání skupiny nelze právně kvalifikovat, jak to učinily soudy. "Šlo tehdy o daň z přidané hodnoty, která se do trestního zákona dostala až v roce 1998," řekl nedávno Teryngel. Mužům by prý soudy musely prokázat podvodný úmysl, což se podle právníka nepodařilo.

Trest pro Pitra byl pravomocný již před rozhodnutím Nejvyššího soudu. Pitr sice převzal soudní výzvu, aby se dostavil do vězení k nástupu trestu, ale zároveň požádal o odklad ze zdravotních důvodů. Poté zmizel, prý je s největší pravděpodobností za hranicemi. "Policie po Pitrovi neustále intenzivně pátrá," řekla mluvčí policejního prezidia Petra Srnková s tím, že využívá všech dostupných prostředků k jeho nalezení. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Žádné nové skutečnosti se však podle ní zatím v případu neobjevily.

Pitr několikrát neúspěšně žádal obnovu procesu. Údajně se obává toho, že mu ve vězení hrozí smrt.

Pitr. Nejbohatší muž v zemi?

Kvůli daním stanul Pitr před soudem poprvé v dubnu 2004, deset let po spáchání činů. Nejprve byl městským soudem osvobozen, vrchní soud ovšem případ vrátil k novému projednání. Městský soud mu v roce 2005 vyměřil 8,5 roku vězení. Už tehdy civilní rozvědka získala informace, že podnikatel chystá útěk do ciziny. Soud proto vydal zatykač, ale Pitr se vyhnul vazbě složením patnáctimilionové kauce. Vrchní soud v červnu 2006 trest snížil na pět let. Od té doby bylo poslední šancí podnikatele dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podnikatel je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi. Muž, který nedostudoval strojní průmyslovou školu, začal podnikat ve dvaceti letech. Zbohatnul díky obchodům s rumem. Byl spoluvlastníkem podniku Balírny, ze kterého se vyvinula dnešní Marila. V minulosti byly v Pitrově skupině i konzervárny Seliko, v roce 2003 se zajímal o tehdy krachující Union banku.

Setuzu ovládla skupina lidí, kterou údajně řídil Pitr, v roce 2000 po pádu Investiční a poštovní banky. Média spekulovala o Pitrových vazbách v politice i v podsvětí. Mezi jeho známé a spolupracovníky patřil zavražděný podnikatel a údajný mafián František Mrázek. Pitr se angažoval i v dění kolem privatizace Unipetrolu.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ