Nemocnice bude sledovat lékaře i pacienty. Přes čip
02.02.2009 09:00 Původní zpráva
Největší nemocnice v zemi bude i nejhlídanější. Vedení špitálu v pražském Motole připne všem na ruku čipový náramek. Bez výjimky. Pacientům, doktorům, sestřičkám a i uklízečkám. Svůj čip dostane také drahá nemocniční technika.
Doposud se vědělo, že motolská nemocnice hodlá čipovat pouze pacienty na lůžkových odděleních, jenže on-line deník TÝDEN.CZ zjistil, že špitál hodlá do dubna na zkoušku "očipovat" celou jednu kliniku. Jestli se projekt osvědčí, náramek velikosti malých digitálních hodinek dostanou všichni. S celoplošným sledovacím projektem se však Motol nepochlubil. Čipování se vás nedotkne, pokud jdete jen na návštěvu nemocného nebo na vyšetření.
ČTĚTE TAKÉ: Otisky prstů budou mít v pasu i šestileté děti
Co budou tyto "hodinky" umět? "Jejich prvořadou funkcí bude monitorování a identifikace pacientů a personálu a lokace drahých přístrojů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ vedoucí projektu Martin Voříšek. Vedení nemocnice tak bude moci on-line kontrolovat, kde se kdo nachází.
Ačkoliv je sledování hlavní funkcí čipů, budou toho umět mnohem víc. "Dají se na ně zapsat malé objemy dat. U pacientů to může být jejich diagnóza, osobní údaje, u techniky například datum poslední revize," vysvětluje Voříšek.
Velká "sledovačka" přijde Motolskou nemocnici draho. Jeden náramek stojí v průměru 1300 korun. Při pětitisícovém personálu, pěti tisících kusech drahé techniky a kapacitě dva a půl tisíce lůžek by nemocnice jenom za nákup náramků zaplatila šestnáct milionů korun. Další náklady se vyšplhají na dalších pět milionů korun.
Ochranka, kamery, čipy
Negativních reakcí pacientů ani personálu se nemocnice nebojí. "Není to v rozporu s platnou legislativou," krčí rameny Voříšek. "Osobní data pacientů ani výstupy z monitoringu nebudou zneužity," ujišťuje Eva Jurinová, mluvčí motolské nemocnice.
Neziskové organizaci Iuridicum Remedium, která se specializuje na ochranu lidských práv, ujištění motolské mluvčí nestačí. „Nemocnice takovým očipováním může porušit zákon o ochraně osobních údajů," rozčiluje se právník z Filip Pospíšil. „Záleží na tom, jaké osobní údaje budou čipy obsahovat a jak zabezpečí databázi, ve které se budou osobní údaje schraňovat," vysvětluje Pospíšil. Nemocnice podle něj musí mít mimořádný důvod, aby vystavila osobní údaje lidí možnému zneužití. "Zaměstnanci i pacienti by se měli bránit," uzavírá.
Většina pražských nemocnic čipy používá už teď, ale pouze pro kontrolu novorozenců. O bezpečí pacientů se v Motole už teď starají kamery a bezpečnostní služba, některé dveře se navíc otevírají pouze na čipovou kartu. Čipové náramky však karty nenahradí. "Karty a náramky budou fungovat souběžně. Čipové náramky nezamezí pohybu nežádoucích osob po nemocnici, slouží k identifikaci osob," vysvětluje Voříšek.
ČTĚTE TAKÉ: Motol dostane méně peněz, než počítal, prý to stačí
Očipování zaměstnanců a pacientů má v plánu řada nemocnic v Česku. Pražský Motol je však svým plánem očipovat všechny a všechno první v zemi.
Jedním z důvodů zpřísňování zabezpečení je test reportérů MF Dnes, kteří v převleku za lékaře pronikli do několika nemocnic a dostali se až k chorobopisům. Profesor Jan Betka přednosta motolské ORL kliniky k tomu tehdy TÝDNU řekl: "Chudá nemocnice, která nemá ani peníze na to, aby dobře dělala svou práci, najme další síly, které budou kontrolovat, jestli se nějaký cvok nesnaží na kliniku vniknout. Takže vzniknou šílené extranáklady. To je stejné jako s teroristy. Důmyslným cvokům se stejně nevyhnete. Když někdo bude chtít něco udělat, tak to udělá."
Foto: fnmotol.cz, mymegabyte.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.