Nesvádějte migrační krizi na Němce, píší vládě Kocáb i Halík

Domácí
19. 9. 2015 11:20
Ivan Gabal (vlevo), Michael Kocáb (uprostřed) a Jan Ruml.
Ivan Gabal (vlevo), Michael Kocáb (uprostřed) a Jan Ruml.

Osobnosti spojené s listopadem 1989 míní, že současný nekompromisní postoj české vlády v otázce přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie může vést k rozrušení schengenského prostoru a k rozpadu Evropské unie. Prostřednictvím dopisu proto vyzývají českou vládu, aby dostála evropským závazkům a svůj "negativistický" postoj přehodnotila.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Autoři prohlášení Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml žádají premiéra i ministry, aby deklarovali ochotu podílet se na rozdělení uprchlíků mezi státy EU podle přijatých dohod.

"Naším krédem bylo přispívat ke sjednocení a odstranění polarizace. Je třeba začít spolupracovat, nikoli spolupráci potlačovat a spojovat se s k tomu dalšími," napsali vládě.

Podle nich by vláda měla pravdivě informovat české občany o počtech nelegálních migrantů a žadatelů o azyl, kteří v uplynulých dvaceti letech republikou prošli či v ní pobývali, aniž ohrozili chod státu, a tím zvýšit sebedůvěru občanů země. Dále by ministři podle nich neměli opomíjet rozměr lidského utrpení při informování veřejnosti o vývoji událostí a zdůrazňovat mravní povinnost států přijmout nadstandardní opatření v lidské tragédii takových rozměrů.

Autoři jsou si vědomi, že bez pevně nastavených pravidel a pečlivé organizace příjmu uprchlíků uvnitř členských států 'schengenu' i na jeho vnějších hranicích hrozí bezprecedentní humanitární krize, chaos a bezpečnostní rizika. "Žádáme představitele státu, aby plnili své povinnosti a nesvalovali odpovědnost za důsledky svých chyb, zbabělosti a nečinnosti na občany a na naše - mnohem vstřícnější - partnery z Německa, Rakouska či Francie, s nimiž jsme a chceme být rovnoprávní," uvedli.

Prohlášení, které je prostřednictvím ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera (ČSSD) adresováno předsedovi vlády a ministrům, podepsaly i další osobnosti, mimo jiné teolog Tomáš Halík, politolog Jiří Pehe, socioložka Jiřina Šiklová, výtvarník Bořek Šípek nebo bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ