Nevypořádat se s komunisty byla chyba. Vrátili se, lituje disident

Domácí
11. 11. 2014 09:35
Na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě. Budajova čepička "budajka" se stala na Slovensku jedním ze symbolů listopadové revoluce.
Na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě. Budajova čepička "budajka" se stala na Slovensku jedním ze symbolů listopadové revoluce.

Protikomunistické hnutí v Československu udělalo podle slovenského disidenta a organizátora mítinků v době sametové revoluce Jána Budaje chybu, když se důrazněji nevypořádalo s představiteli komunistické strany (KSČ). Překvapením byl podle něj návrat představitelů bývalého režimu k ekonomické moci.

Anketa:

Od událostí listopadu 1989 uplynulo 25 let. Jste spokojeni s tím, jak se společnost v Česku za tu dobu změnila?

"Bylo to především rozhodnutí české politické reprezentace, které vytvořilo dohody s KSČ, aby dosáhlo, že jejich předseda se stane prezidentem, a to volbou komunistických poslanců. Začala se uplatňovat jakási dohodnutá revoluce, kdy místo ukončení moci komunistické nomenklatury ta moc pokračovala," řekl Budaj ke zvolení někdejšího disidenta Václava Havla prezidentem a ke jmenování komunisty Mariána Čalfy premiérem ve vládě národního porozumění na konci roku 1989.

Součástí komunistické moci bylo podle něj i vedení nejvýznamnějších podniků. "Tím, kdo a jak organizoval transformaci země z plánovaného a státního vlastnictví na tržní vlastnictví, je poznamenán i náš dnešek. Hrozí, že se demokracie promění v oligarchickou demokracii," míní Budaj, který je v současnosti náměstkem bratislavského primátora.

Ján Budaj.Podle Budaje revoluční garnitura rychle ztratila moc a transformace státu se do velké míry uskutečnila v duchu bývalého režimu. "Neočekával jsem, že tak rychle ztratí idealisté z listopadu 1989 vliv a že zavládne jistý návrat komunistů a bývalých struktur k ekonomické moci. To je velká tragédie listopadu 1989," zdůraznil.

Budaj spolu s hercem Milanem Kňažkem organizovali během sametové revoluce protikomunistické mítinky na Slovensku. Jedním ze symbolů revoluce se na Slovensku stala i vlněná čepice, kterou Budaj nosil během demonstrací a která získala přezdívku "budajka". "Ještě ji mám. Když je zima, tak ji nosím," poznamenal.

Sám Budaj v roce 1990 odstoupil z volební kandidátky, když se objevily informace, že jeho jméno je evidováno v záznamech spolupracovníků komunistické tajné policie StB. "Za tento brutální zásah zodpovídá stát. Ti, kteří byli nevinní, tak byli poškozeni," řekl Budaj, který byl v letech 1998 až 2002 poslancem slovenského parlamentu. Za komunismu léta pracoval coby topič.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Mišauerová Jana, Koller Jan

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ