<span>Nezvedejte telefony</span>, doporučuje ministr lékařům

Domácí
20. 11. 2007 17:15
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZměny, které s sebou přinese zavedení poplatků ve zdravotnictví, vzbuzují obavy u lékařů, lékárníků i pacientů. Na každou z nich má ale ministerstvo zdravotnictví nějaký uklidňující „recept". Zkušenosti z ciziny prý ukazují, že se nic dramatického dít nebude.

Někteří lékaři se už připravují na nápor telefonických konzultací, které na rozdíl od osobních návštěv placené nejsou. První reakce ministra Tomáše Julínka na tuto obavu je zcela spontánní. „Tak ať ty telefony nezvedají!" říká ministr a dodává: „Pokud by některý lékař potřeboval v téhle věci radit, měl by vrátit diplom."

ČTĚTE TAKÉ: Julínek radí, jak ušetřit u doktora, Malej a velkej: ministr a jeho mluvčí

Ministrův „dopovídač", mluvčí Tomáš Cikrt, si myslí, že stačí, aby si lékaři práci zorganizovali. „Stejně jako má lékař hodiny pro návštěvy, mohl by mít určitý čas i pro telefonické konzultace," navrhuje a dodává, že podle zkušeností ze zahraničí počet telefonátů od pacientů vzrůstá po zavedení poplatků řádově třeba o procento.

Nápad mít extra telefonické hodiny se předsedovi Sdružení praktických lékařů Václavu Šmatlákovi líbí. "Hovory jsou opravdu obtěžující, v zahraničí je běžné, že je jim vyhrazen čas třeba od půl deváté do devíti ráno," vysvětluje a dodává, že o podobném kroku uvažuje.

Naopak místopředseda sdružení dětských lékařů Milan Kudyn nechce být na telefonu jen několik hodin v týdnu. "Mám s tím etický problém. Připadá mi nefér vůči rodičům, kteří by třeba chtěli dítě objednat na vyšetření nebo omluvit z prohlídky, že by se měli dovolat jen na záznamník," vysvětluje. I Kudyn nicméně připouští, že možná bude muset telefonické hodiny zavést. 

Co se počítá do pětitisícového limitu

- doplatky na léky ve výši doplatku na nejlevnější lék se stejnou účinnou látkou a stejnou formou podávání
- poplatky za návštěvu u lékaře
- poplatky za výdej léku

Co se do limitu nepočítá

- doplatky na léky, k nimž existuje levnější alternativa a u nichž lékař nenapíše, že si výslovně trvá na tomto přípravku
- doplatky na zdravotnické pomůcky vydané na poukazy (plenky, berle a podobně)
- poplatky za pohotovost a pobyt v nemocnici
- doplatky na podpůrné léky, které pojišťovna hradí z méně než 30% (například vitamíny)
- doplatky na částečně hrazené léky, tzv. ZULP (například vakcína podaná přímo v ordinaci lékaře)

 Ošidný limit

Informace o tom, kde mají pacienti platit, vysvětluje nově vydaná informační ministerská brožura poměrně podrobně, problémy ale může způsobit „pětitisícový limit". Po zaplacení doplatků v této výši má pojišťovna další poplatky pacientovi vracet - do limitu se ovšem nezapočítává všechno (viz rámeček).

Pacienty včetně novorozenců v inkubátoru nebo lidí závislých na přístrojích tak před tisícovými účty žádný limit neochrání. „Každá rodina dostane na dítě v prvním roce života 140 000 korun. Den provozu inkubátoru stojí 20 000 korun, poplatek činí jenom 60 korun," zdůrazňují ilustrované postavičky v ministerské brožuře. Podobně i člověk v kómatu dostává důchod nebo jiné dávky, které může na úhradu pobytu v nemocnici použít, upozorňuje brožura.

Jsme poslední článek

Obavy ze zavedení poplatků mají i lékárníci. Budou to právě oni, ke komu se pacienti od lékařů dostanou s receptem a kdo od nich vybere peníze za léky a příslušnými poplatky. „Nejsme si jistí, že pacienti dostatečně rozumějí tomu, že budou doplácet jinou částku, než která je uvedena na léku, a že se jim doplatek ne vždy plně započte do pětitisícového limitu," obává se mluvčí České lékárnické komory Leona Štěpková.

MINISTERSTVO RADÍ: PTEJTE SE

K lékárníkovi zajděte se seznamem všech léků, které užíváte.
- Neužívám dva léky na totéž a lékař o tom neví (lékaři navzájem)?
- K jakým interakcím může dojít, nevylučují se některé léky navzájem?
- Mám s lékem problémy. Proč? Pomůže mi nějaká náhrada tohoto léku?
- Existuje k nějakému léku levnější alternativa?

S lékařem (nejlépe praktikem) probírejte veškerou léčbu, kterou podstupujete, i léky, které užíváte.
- Na co přesně mám jednotlivé léky?
- Beru ještě tyto léky a přípravky (předepsal mi je jiný lékař, koupil jsem si je sám), nemohou se navzájem negativně ovlivňovat?
- Předepisujete mi nejlevnější alternativu? Pokud ne, proč?
- Co jiného mohu udělat kromě užívání léků?
- Jaká jiná příčina mého stavu připadá v úvahu než ta, ke které jste se přiklonil?

Podle ní u léku, který třeba stojí 100 korun a pojišťovna z nich platí 60, nebude pacient doplácet 70 korun (40 za lék plus 30 za recept), ale částku o něco nižší. „Cena léku se o něco sníží a sleva se vypočítá podle velmi složitého vzorce. Ani já neumím říct, kolik přesně pacient zaplatí, dokud nepřečtu kód léku a pokladna mi cenu nespočítá," vysvětluje.

„Částka, kterou si pacient bude moci započítat do limitu, bude na účtence výslovně uvedena," vyvrací tyto obavy náměstek Pavel Hroboň. Vysokým doplatkům, které se nezapočítají do limitu (protože je k dispozici levnější lék se stejnou účinnou látkou), pak mohou bránit sami lékárníci tím, že pacientům vymění předepsaný preparát za jiný.

Platby: vybírejte, jak chcete

Pokud jde o vybírání plateb u lékařů a v nemocnicích, ministerstvo zdůrazňuje, že schválně nestanovilo nijak závazně, jak se mají peníze platit nebo vymáhat. „Někteří budou platit předem, jiní po vyšetření, někde se bude platit sestřičce, jinde u přepážky nebo v automatu. To všechno je možné, protože lékaři svoje pacienty znají nejlíp," vysvětluje výhody volného systému Julínkův náměstek Hroboň.

Ministerstvo tlumí i obavy lékařů z toho, co se stane, když poplatek nevyberou. Pokutu od pojišťovny totiž mohou dostat až tehdy, když povinnost vybírat poplatek budou porušovat „opakovaně a soustavně".

Foto: profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ