Trestní zákoník, kterým se dnes začala zabývat sněmovna, má za sebou pohnutou minulost. Na komplexní změně trestního práva se pracuje už léta. Opozice aktuální verzi kodexu vyčítá, že je málo odvážný a nemoderní. Jaká jsou tedy podle politiků slabá místa zákoníku, který do sněmovny posílá občanský demokrat Jiří Pospíšil?
Nový návrh je bezesporu přelomový. Především zpřísňuje postih u nejzávažnějších násilných trestných činů. U brutální vraždy se trest zvyšuje z 15 až na 20 let odnětí svobody. Výjimečným trestem bude mimo doživotí i odnětí svobody až na 30 let. Zákoník také zavádí nový alternativní trest domácího vězení.
Opozice ale ministra Pospíšila kritizuje za to, že ve snaze protlačit zákoník sněmovnou za každou cenu okleštil návrh od téměř všech potenciálně sporných změn. "Udělal příliš mnoho ústupků lidovcům," myslí si Jeroným Tejc z ČSSD. Komunista Stanislav Grospič se ke kritice přidává. "Pan ministr sliboval prevenci, ale když si návrh prostudujete, zjistíte, že převládá represe."
ČSSD chybí v návrhu snížení hranice trestní odpovědnosti, eutanasie anebo vymezení trestných činů z důvodu odlišné sexuální orientace. "Pokud už zákoník přijímáme, měli bychom zavádět trestné činy, které si žádá moderní doba," myslí si sociální demokrat Tejc.
V novém trestním kodexu mu schází vymezení trestných činů spáchaných z důvodu jiné sexuální orientace. "Pokud někdo dostane v hospodě přes ústa, protože je homosexuál, pak by pachatel měl být náležitě trestán. Společenská nebezpečnost takových skutků je srovnatelná s rasisticky motivovanými trestnými činy," řekl Tejc. I v tomto bodě ministr Pospíšil podle ČSSD až příliš ustoupil tlakům lidovců.
Tresty pro děti
Oproti původnímu záměru chybí v návrhu zákona i snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. "Já osobně jsem připraven podpořit obě varianty, pro mě je stěžejní, aby zákoník nepadl na nějaké podobně nedůležité otázce," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Pro sociálního demokrata Tejce je naopak snížení věkové hranice, odkdy jsou lidé plně odpovědní za své činy, zcela zásadní. S tím, že v Pospíšilově návrhu zůstalo 15 let, má velký problém. "Už ve 12 letech každý ví, že se nemá vraždit," říká poslanec.
V čem může mít zákoník problémy mezi poslanci napříč politickým spektrem, je i to, že podle Tejce mění zásady materiální pravdy.
"Teď funguje to, že je-li spáchán trestný čin, musí být také společensky nebezpečný, aby mohl být trestán. A nový model říká, že bez ohledu na to, jestli to je nebo není společensky nebezpečné, je potřeba pachatele stíhat. A to může být v budoucnu problém," vysvětluje poslanec.
Pokud tedy někdo ukradne auto ve snaze zachránit lidský život, bude to hodnoceno jako trestný čin krádeže. I když auto pak vrátí. Grospičovi se nelíbí, že škodlivost pro společnost bude posuzovat až státní zástupce. "Jen on bude moci říct, že šlo o přestupek, nikoli trestný čin."
Tanec kolem drog
Rušná debata se ve sněmovně odehraje i kolem otázky zmírnění trestů za držení drog. S tím překvapivě nemají problém jen lidovci, ale i řada poslanců z dalších stran. Za vlastnictví nejvýše dvaceti cigaret marihuany nebo půl gramu pervitinu má podle Pospíšilova návrhu hrozit jen pokuta.
Šéf poslanců KDU-ČSL Pavel Severa očekává kolem ustanovení o drogách ještě velkou diskusi a pozastavuje se hlavně nad stanovováním počtů kusů či gramů drog. "Dealeři budou nosit přesně devatenáct cigaret a půjdou dvacetkrát, zatímco nějakého studenta potrestáte. Mělo by se rozhodovat případ od případu," míní Severa.
Foto: Profimedia.cz, Lucie Pařízková