Nový zákon o soudcích? Není to osobní, <span>míní Brožová</span>

Domácí
11. 1. 2008 11:24
&quot;Nehledám v novele zákona osobní rovinu,&quot;říká Brožová.
&quot;Nehledám v novele zákona osobní rovinu,&quot;říká Brožová.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová kritizuje novelu zákona o soudech, kterou nyní vládě předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Vše se navíc odehrává na pozadí sporu mezi ministrem a právě Brožovou. "Nevnímám to v osobní rovině," tvrdí Brožová, na níž ministr podal kárnou žalobu. Vyčítal jí, že zamlčela čtyřiceti milionovou pokutu od finančního úřadu.

Myslíte si, že podoba novely je ušitá tak, abyste mohla být odvolána z čela Nejvyššího soudu?

Podobné spekulace odmítám. Nevnímám novelu zákona o soudech a soudcích v rovině osobní. Opakuji, že problém vidím především v posilování moci výkonné na úkor moci soudní.

Předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda by dal ministrovi spravedlnosti možnost jmenovat a odvolávat bez udání důvodů vedení soudů i soudce samotné.

Výrok pana ministra je v rozporu s ústavním právem. Každé rozhodnutí musí být podle ústavy odůvodněno, a proto se takto široká ministerská pravomoc nemůže v zákoně objevit.

Patříte k nejhlasitějším kritikům návrhu novely zákona o soudech a soudcích. Proč?

Mé námitky směřují k novele především v rovině vyvážení moci výkonné a soudní. Návrh zákona o soudech a soudcích jde cestou posilování moci výkonné na úkor moci soudní. V tom vidím závažný problém, který by ve svém důsledku mohl ohrozit nezávislé rozhodování soudců.

Buďme konkrétní: Čím podle vás  posílí výkonná moc?

Například tím, že návrhy na kárné žaloby měla podávat moc výkonná a stejně tak měla mít právo navrhovat soudce kárného senátu.

V kárných senátech by podle novely měli zasednou jak soudci, tak i advokáti, státní zástupci, notáři či exekutoři. A to v poměru tři soudci a tři nesoudci - laici. Není tím zaručena nezávislost kárných senátů?

Paritní rozložení kárných senátů vnímám rovněž problematicky. Člen kárného senátu musí rozhodovat podle svého přesvědčení. Stejný poměr soudců a zástupců jednotlivých profesních komor v senátech však povede ve svém důsledku k tomu, že se bude čekat na ústupek jedné či druhé strany tak, aby bylo možné dospět k rozsudku.

Je tento ústupek jedinou věcí, která vám v rovnoměrném rozložení kárných senátů vadí?

Ne, i soudci totiž mají právo na nestranný soud a v tomto směru jmenovaní do kárných senátů z řad státních zástupců, advokátů, notářů či exekutorů tuto podmínku nesplňují s ohledem na  možnou motivaci plynoucí z jejich postavení strany či zástupce v řízení před soudem.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ