Prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama podepsali po půl jedné na Pražském hradě novou smlouvu o omezení jaderných zbraní, která má nahradit smlouvu START z roku 1991.
Oba státníci tak dostáli svým slovům a ujištěním, že v budoucnu hodlají stav jaderného arzenálu svých zemí významně snížit. Obě země mají do sedmi let omezit počet strategických hlavic na 1550 na každé straně, což je zhruba o třetinu méně než měly dosud. Podpisem končí dvoustranný summit a dlouhé vyjednávání a kompromisy v práci zástupců obou zemí.
Barack Obama pronesl svou řeč jako první. Zdůraznil, že podpisem došlo k dějinné události, která bude mít velký vliv na budoucí světový vývoj. "Tento krok nás posouvá za mentalitu studené války. Čeká nás však ještě dlouhý proces, který neskončí ani za mého života, ale je to krok k bezpečnějšímu světu." Ocenil také angažovanost a partnerství svého protějšku v celé události.
ČTĚTE TAKÉ: Obama i Medveděv jsou na Hradě. Summit začal
Medveděv děkoval Klausovi, že navrhl summit v Praze
"Prezident Medveděv sdílí společnou vizi pro dobro obou národů. Podobně se však musí vyjádřit i ostatní země, jinak je tato smlouva jen slovy na papíře." Narážel tak na jednání 47 států, které se příští týden uskuteční ve Washingtonu a bude se zabývat šířením jaderných zbraní po světě. Zároveň si přál i přísnější sankce OSN proti Íránu. "Bezpečnost musí být prioritou," zakončil svůj proslov Obama.
Dmitrij Medveděv pak se svým protějškem souhlasil: "Nastává nová stránka spolupráce našich zemí, tato smlouva bude platit příštích deset let a zajistí větší bezpečnost." Připomněl, že před pár měsíci to na podpis nové smlouvy nevypadalo, a ocenil přístup a spolupráci ze strany amerických vyjednávačů. Nová smlouva musí ještě projít procesem synchronizace ratifikace, což může trvat i několik týdnů. "Nesmí dojít k ohrožení strategických zájmů Ruska kvůli systémům protiraketové obrany. Rozpory existují, ale je vůle se jimi zabývat," řekl prezident. Dodal, že věří v dohodu.
PROHLÁŠENÍ DMITRIJE MEDVEDĚVA NALEZNETE ZDE
Oba státníky ještě čeká společný slavnostní oběd, který pořádá prezident Václav Klaus. Poté se jejich cesty rozdělí. Dmitrij Medveděv odcestuje zpět do Ruska, Barack Obama se vydá do rezidence amerického velvyslance v pražské Bubenči, kde se setká se zástupci jedenácti států bývalé východní Evropy - Česka, Bulharska, Estonska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Chce je ujistit, že po podpisu smlouvy se přístup USA k tomuto regionu nijak nezmění.
"Vojensky Česká republika bude už vždy součástí NATO. Problémový je druhý aspekt. Objevují se názory, že touto smlouvou USA odcházejí z Evropy a nechávají ji žít svým životem. Rusko se přitom nevzdalo svých ambicí," uvedl pro Českou televizi bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý o symbolice a významu podpisu smlouvy v Praze.
Foto: Lucie Pařízková