Ještě než Barack Obama z Prahy odletěl, setkal se s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem. Hlavními tématy schůzky na Hradě byly ekonomické otázky a také české působení v Afghánistánu. Proti původnímu plánu se Obama na Hradě nezdržel ani půl hodiny.
Obama se s českými politiky sešel před desátou hodinou, aby v 10.20 již seděl v leteckém speciálu Air Force One, který byl přistaven u starého ruzyňského terminálu. Původně byl odlet Obamy naplánován na 11.15.
Prezident Obama také vyslyšel českou žádost, aby americká strana obsadila post velvyslance v Praze, jeho jméno je však zatím tajné. Klaus také prozradil, že se s Obamou bavili o obří zakázce na dokončení jaderné elektrárny Temelím, o niž se zajímá i americký investor, firma Westinghouse. Právě o ní se v rozhovoru zmínil i Obama.
Z důvodu dřívějšího odletu amerického prezidenta byla schůzka Obama-Klaus-Fischer jen velmi krátká, netrvala ani půl hodiny.
ČTĚTE TAKÉ: Obama a Medveděv v Praze. Symbolické mámení
Na čtvrteční podpis protijaderné smlouvy již reagovali američtí zákonodárci. "Zahraniční výbor Senátu USA zahájí příští čtvrtek slyšení o nové smlouvě o omezení jaderných arzenálů, která byla tento týden podepsána v Praze," stojí v prohlášení výboru.
"Za ty tři dny proběhlo všechno podle plánu, byly tam jen drobnosti, které nestály za řeč," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf cizinecké policie Vladislav Husák. "Policie na letišti udělala excelentní práci, připravila všem chráněným osobám důstojný vstup na české území," dodal.
Návštěva státníků neznamenala jen zviditelnění Prahy ve světě. Například náklady na bezpečnost atakují částku padesát milionů, o výdělek přišel také Pražský hrad, který kvůli uzavření přišel údajně o třicet tisíc návštěvníků.
Foto: Robert Sedmík, Lucie Pařízková