Obce chtějí více peněz, stěžovat si budou ve Štrasburku

Domácí
8. 8. 2007 16:02
Obec Suchá Loz
Obec Suchá Loz

Budova Evropského soud pro lidská právaTéměř tisíc starostů z celé republiky podepsalo Smlouvu měst a obcí proti daňové diskriminaci. Ani navrhovaná reforma financí podle nich neodstraňuje nerovnost v přidělování peněz ze státního rozpočtu mezi menší města a obce. Nespokojení starostové se vydají za poslanci ve svých obvodech. Obce Suchá Loz a Vysoké Pole také podají stížnost na diskriminaci k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku.

 

Dnešní systém funguje tak, že hlavní město dostává na občana 6,5krát více než malá obec. A podle senátorky Jany Juřenčákové, která je neoficiální mluvčí nespokojených starostů, řada poslanců vůbec netuší, jak jsou obce, které mají méně než 100 tisíc obyvatel, financovány. Proto obce úmyslně naplánovaly setkání s poslanci na pondělí 13. srpna, tedy den před jednáním o reformě. „Poslanci jsou voleni za všechny, ne jen za velká města,“ řekla Juřenčáková ve středu na tiskové konferenci.

 

Polovinu peněz určených všem městům a obcím v republice získává nyní především Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Pravda ovšem je, že právě ve velkých městech sídlí většina firem, které daněmi nejvíce plní státní rozpočet. „Ze současného rozpočtu nejsme schopni podporovat společenský život v obci, chybí nám peníze na vodovod, čističku,“ upozorňuje na nedostatky systému místostarostka obce Chýně u Prahy Věra Kovářová.

Na diskriminaci si již obce jednou stěžovaly u Ústavního soudu v Brně. Ten se tím však nezabýval. Odůvodnění? Obec si prý nemůže stěžovat na protiústavnost zákona. Proto se chtějí nyní obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Obec Sucjá LozPodle starosty obce Suchá Loz Petra Gazdíka jsme se totiž jako stát zavázali dodržovat Evropskou chartu místní samosprávy, v níž se obcím zaručuje právo na přiměřené vlastní finanční zdroje, se kterými mohou v rámci svých pravomocí volně nakládat. To se však podle některých představitelů obcí a měst neděje, protože jim chybějí peníze na zajištění základních potřeb občanů. „Rozhodl jsem se navrhnout občanům a zastupitelům naší obce, abychom podali stížnost štrasburskému soudu. Musíme svá práva hájit,“ argumentuje Gazdík. Obyvatelé Suché Lozi a Vysokého Pole tak čeká hlasování, zda stížnost k mezinárodnímu soudu podat.

“Je to jejich právo. Mým diskusním partnerem je ale Svaz měst a obcí. Prezident svazu se vyjádřil jednoznačně, když požadavek na stejný velikostní koeficient označil za nesmyslný. To je pro mě zásadní stanovisko, tím já se řídím,“ okomentoval pro TÝDEN.CZ iniciativu starostů ze sdružení Nezávislí starostové ministr financí Miroslav Kalousek.

Právě toto sdružení předložilo v červnu návrh, který počítal s koeficientem jedna, tedy že by se finance rozdělovaly v podstatě všem stejně. To však Svaz měst a obcí považuje za nereálné. „Nesouhlasíme se způsobem, jakým chtějí Nezávislí starostové nápravy dosáhnout. Není pravda, že občan malé obce je diskriminován. Počet obyvatel je pouze matematická pomůcka, jak přepočítat peníze,“ brání jednání Svazu měst a obcí jeho výkonný místopředseda Jaroslav Jech.

Podle jeho názoru nemohou všechny obce dostávat stejnou sumu peněz už jen proto, že nevykonávají stejnou činnost. „Obce s rozšířenou působností vydávají občanky, řidičské průkazy, cestovní pasy, vyplácejí sociální dávky. Menší obec nezajišťuje s výjimkou evidence obyvatel pro stát skoro nic,“ argumentuje Jech.

Foto: archiv, www.suchaloz.cz

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ