Obchod za tři a půl miliardy. Armáda chce letadla CASA
26.02.2009 14:30
Ministerstvo obrany plánuje získat v příštích letech celkem čtyři španělské taktické transportní letouny Casa C-295M. Tři od společnosti EADS-CASA koupí, čtvrtý hodlá vyměnit za celkem pět bitevníků L-159. Náměstek ministryně obrany Martin Barták dnes poslancům ze sněmovního výboru pro obranu řekl, že na celý projekt, včetně výcviku pilotů, logistiky a dalších prvků, má resort v letech 2009 až 2011 vyčleněno přes 3,5 miliardy korun.
Podle jeho kolegy náměstka Jaroslava Kopřivy, který o celém kontraktu vyjednává, by mohly být smlouvy hotovy v "řádu jednoho či několika málo měsíců". Za českou stranu se na obchodu podílí i společnost Omnipol. Armáda chce španělskými stroji nahradit dosluhující pětici rusko-ukrajinských Antonovů An-26. Prvnímu z nich končí životnost v roce 2012, řekl dnes novinářům náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Podle Kopřivy by ale nová dopravní letadla měli vojáci získat dříve než za tři roky.
Barták dnes vysvětlil, že tři Casy vojáci koupí. Jedno letadlo vymění za pět L-159 vyráběných v Aeru Vodochody. Tři stroje budou v jednomístné verzi L-159A, které jsou nepoužívané a konzervované. Armáda do obchodu předá dva ze čtyř svých dvoumístných L-159T. Za tyto stroje pak získá dva nové obdobné, jejichž výroba bude podle Bartáka stát 262 milionů korun.
"Pro českou armádu to určitě výhodné je. Získá transportní letouny, kterými nedisponuje," poznamenal náměstek. V minulosti se spekulovalo, že EADS české bitevníky předá dál, padlo jméno jihoamerické Bolívie. "Součástí připravovaných smluv bude i potvrzení o konečném uživateli. Jsem si téměř jist, že to nebude Bolívie," řekl dnes ČTK Kopřiva.
Předání bitevníků L-159 do ciziny v rámci barterového obchodu s EADS by pro výrobce i ministerstvo obrany mohlo znamenat průlom v dosud neúspěšné snaze o komerční úspěch letadla z Vodochod. Česká armáda, která bitevníky zatím jako jediná využívá, si objednala přes 70 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny. O stroje projevilo zájem několik zemí, v poslední době se ozvalo například Rakousko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.