Podivné podmínky
Obrana vypsala další podezřelý tendr spojený s pandury
23.11.2014 19:50
Dva zájemci o zakázku ministerstva obrany na vyprošťovací vozidla pro obrněné transportéry Pandur si stěžují u antimonopolního úřadu. Tendr za 191 milionů korun podle nich diskriminuje uchazeče. Mezi zadávací podmínky veřejné zakázky totiž patří i to, že vyprošťovací zařízení, které má sloužit i ostatní těžké technice, bude instalováno výhradně na podvozku Tatra 815-7-V 8x8.
Tendr, do kterého se přihlásilo osm firem, je podle týdeníku Euro zjevně ušit na míru kopřivnické automobilce. "Už obecný název požadovaného zboží diskriminuje uchazeče, kteří by chtěli nabídnout vyprošťovací vozidlo na jiném podvozku, nežli je Tatra 815," řekl Euru Karel Jordák ze společnosti MPI, která se kvůli tendru obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zakázka je podle něj navíc předražená.
Ministerstvo obrany tvrdí, že se pomocí zadávacích podmínek snaží zabránit roztříštění logistického zázemí, kterým armáda disponuje. Tatrovek má zdaleka nejvíce, navíc s podporou českého výrobce. Požadavek na těžký podvozek typu Tatra 815 si pak podle ministerského mluvčího Petra Sýkory stanovila přímo armáda.
Ministerstvo podle neoficiálních informací týdeníku chystá bez výběrového řízení nakoupit další vozy Tatra. Původní cena pěti dílenských vozidel, určených také jako technická podpora strojů Pandur, byla odhadnuta na 163 milionů korun. Vojenský technický ústav je podle zdrojů Eura má armádě prodat za 175 milionů.
Nákupy obrněných transportérů Pandur provázely od počátku korupční skandály. Od původního plánu pořídit Česku kolem dvou stovek strojů muselo ministerstvo ustoupit.
Současných 107 pandurů české armádě dodal za 14,4 miliardy rakouský Steyr, který je součástí americké skupiny General Dynamics. Ani tento nákup se však podezření z korupce nevyhnul. Nyní ho řeší soud.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.