Odboráři stupňují své hrozby kvůli možnému zdanění zaměstnaneckých benefitů. Pokud ho zákonodárci nezruší, vstoupí po 22. únoru do stávky. "Zaměstnanci se bojí, že zaměstnavatelé přenesou vyšší náklady na ně a tak poruší kolektivní smlouvy," řekl serveru TÝDEN.CZ předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.
Od Nového roku totiž platí novela zákona o dani z přidané hodnoty a DPH se nově vztahuje i na zaměstnanecké výhody - třeba na závodní stravování.
Mezi nejčastější zaměstnanecké benefity patří závodní stravování. Jaké další výhody zaměstnanci díky kolektivním smlouvám čerpají?
Někde energetici určitě mají třeba zlevněný proud, plynaři dostávají od svého zaměstnavatele levnější plyn a tak dále. Tyto věci nabízí spousta firem. Co ta firma vyrábí, co distribuuje, to v mnoha případech nabízí vlastním zaměstnancům za nižší cenu, než je ta prodejní. Kdyby to lidem nedávali, tak ti budou samozřejmě chtít vyšší platy.
ČTĚTE TAKÉ: Odbory hrozí stávkou: nechtějí danit benefity
Železničáři hrozí stávkou kvůli režijním jízdenkám
Zaměstnanci Českých drah, jejich rodinní příslušníci a bývalí zaměstnanci v důchodu mohou užívat takzvané režijní jízdné. Kolik za něj zaplatí?
Dělá to 250 korun za rok.
Mohou zlevněné jízdné čerpat i rodinní příslušníci zaměstnanců ČD v penzi?
Ano, manžel či manželka. A taky nezaopatřené děti, což u těch důchodců už asi nepřipadá v úvahu.
To už se ale počet lidí, kteří tento benefit využívají, dost rozšiřuje. Není to v době, kdy podnik každoročně vykazuje ztráty v řádech miliard korun, otázka špatného hospodaření?
No, lidé na železnici za to odvádějí nějakou práci. Pro čerpání režijního jízdného v důchodu je podmínka práce u železnice před odchodem do penze minimálně deset let, takže tak jednoduché to zase není. A nemají to všichni zaměstnanci. Třeba zaměstnanci dceřiné společnosti ČD Cargo tento benefit nedostávají.
V dnešním prohlášení představitelů odborových svazů píšete o porušení sociálního smíru. Kvůli ekonomické krizi a rekordnímu deficitu státního rozpočtu jsou snahy šetřit na všech stranách. Snižují se výdaje, zvyšují daně. Čím přispěli železničáři?
Třeba jsme nevyjednávali růst mezd, ale ponechali jsme je na úrovni roku 2009, abychom uchovali zaměstnanost na českých drahách. Kdyby krize nebyla, tak bychom chtěli vyšší platy.
Foto: Robert Zlatohlávek