Hurá na green
Odboráři budou v den stávky pořádat v lázních golfový turnaj
14.06.2011 18:30 Původní zpráva
Zatímco se statisíce lidí budou ve čtvrtek kvůli stávce v dopravě jen s obtížemi dostávat do práce, někteří železničáři (jejichž profese stojí v čele protestu) půjdou hrát golf. Na hřišti v lázních Poděbrady pořádají čeští železniční odboráři od úterý do čtvrtka tradiční mezinárodní golfový turnaj.
Na golfový turnaj se do středočeských Poděbrad sjedou zaměstnanci železnic z patnácti zemí světa. Informaci rádia Impuls potvrdil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.
"Před rokem, kdy se o turnaji rozhodlo, jsme nemohli vědět, že se tady bude schylovat ke stávce. Původně měla být stávka v pondělí, to mistrovství běží od úterka do čtvrtka. Stávka nakonec bude ve čtvrtek. My ale nemůžeme těch 15 zahraničních výprav jen tak poslat domů,“ uvedl Pejša.
Zdůraznil však, že odboráři během čtvrteční stávky rozhodně nebudou relaxovat na golfovém hřišti. "Jde o turnaj železničářů, ne železničních odborů. Naše odborové sdružení bylo pouze vybráno, aby akci uspořádalo. Já jsem turnaj v úterý zahájil, ale hned jsem se s účastníky rozloučil s tím, že vzhledem k situaci v naší zemi s nimi nemohu zůstat," řekl Pejša on-line deníku TÝDEN.CZ. "Na turnaj přijeli obyčejní železničáři, třeba až z Indie. Zpět se budou vracet v pátek, takže by jim stávka odjezd zkomplikovat neměla," dodal.
Mezinárodní golfový turnaj železničářů se koná stejně jako olympiáda jednou za čtyři roky. Celou akci platí organizátor, v tomto případě čeští železniční odboráři - jednak z příspěvků svých členů a jednak jim na to přispěje mezinárodní organizace USIC.
Šéf svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek rádiu řekl, že na podobné akce existuje zvláštní fond. Přispívá do něj každý, kdo je v odborech. Člen dá měsíčně jedno procento ze zdaněné mzdy, tedy zhruba 200 korun měsíčně.
"Nemusejí se nikomu zpovídat, protože je získávají z členských příspěvků. Průměrná mzda je na železnici 25 nebo 26 tisíc korun. Čistá mzda může být kolem dvaceti. Tím pádem 200 korun měsíčně přispěje každý železničář, 2400 korun za rok,“ řekl Dušek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.