Odborová konfederace vyzývá vládu k jednání o růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok. Pro zdravotníky žádá navýšení tarifů o 15 procent, pro učitele o deset procent a pro hasiče, policisty, úředníky a ostatní pracovníky pak o sedm procent, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Asociace samostatných odborů (ASO) jako druhá největší centrála přidání učitelům a zdravotníkům podporuje, je ale proti zvýšení platů úředníků.
Vláda už ohlásila, že počítá s úpravou výdělků ve školství. Putovat by do nich mělo o devět procent peněz víc než letos. Zatím není jasné, kolik z toho dostanou učitelé do tarifů. Navýšení platů ve veřejné sféře se odrazí ve výdajích rozpočtu, který se koalice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chystá projednávat v pátek. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív naznačila, že by lidé místo navýšení výdělků mohli příští rok získat víc peněz díky zrušení superhrubé mzdy. To ale v návrhu rozpočtu není. Babiš na pondělním sněmu Svazu průmyslu a dopravy řekl, že "superhrubá mzda bude zrušena definitivně".
ČMKOS je proti tomu, aby se přidání nahradilo snížením daně. Varuje před výpadkem příjmů rozpočtu v krizové době. "Požadavek odborů je jednoznačný: Okamžitě začít jednat," řekl Středula.
Úředníci bez navýšení platů
První jednání odborářů s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD), jejíž úřad připravuje nařízení o navýšení platů, se konalo v polovině července. Následoval příslib pokračování debaty se členy vlády v srpnu po vládních prázdninách. Vyjednávání se neuskutečnilo. Mluvčí svazů veřejného sektoru Pavel Bednář podotkl, že ministerstvo financí teď rozeslalo návrh rozpočtu bez toho, aby o něm diskutovalo s odbory a zaměstnavateli. Předák připomněl, že vláda uzavřela s odbory kolektivní dohodu vyššího stupně. "Je v ní zakotvena povinnost obou smluvních stran zahájit nejpozději do konce prvního čtvrtletí vyjednávání ve věci valorizace platových tarifů státních zaměstnanců," uvedl Bednář. Požádal Maláčovou o svolání jednání.
ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 32 svazů. S menší odborovou asociací, která zastupuje vlivné železničářské a lékařské odbory, se ani letos na požadavcích neshodne. ASO podporuje navýšení platů učitelům a zdravotníkům, staví se ale proti růstu výdělků úředníků.
"Jejich počet v posledních několika letech neustále roste, jsem zásadně proti navyšování jejich platů," sdělil už dřív předák asociace Bohumír Dufek. Podle něj by úředníci měli být v krizi solidární s ostatními zaměstnanci, jimž v době epidemie klesl příjem. Dufek také kritizoval práci úřadů s dlouhými vyřizovacími lhůtami. Souhlasí s tím, že výdělky se dají zlepšovat jinak než zvýšením tarifů. Je pro zrušení superhrubé mzdy a snížení daně.